teatr

O literaturze, filmie, muzyce, fotografii, aktorkach etc.
fenoloftaleina
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 39
Rejestracja: 7 lut 2008, o 00:00
Lokalizacja: Opole/ Wrocław (bardziej wroc)

teatr

Post autor: fenoloftaleina » 19 lut 2008, o 23:31

chodzi o spektakle jakie widziałyście i które zapamiętałyście (obojętne czy przez ich geniusz czy przez to że chciałybyście tak naprawde jak najszybciej zapomnieć ;])
zaczynając
najpiękniejsza rzecz świata "8 dzień tygodnia" w teatrze starym w krakowie
rzecz przeeecudowna polecam bardzo serdecznie szczególnie dla sceny w deszczu i dla scen że tak nazwe narracyjnych ;]
w wrocławiu w teatrze współczesnym "kartoteka"
wbrew pozorom nie tak nowatorskie podejście (grotowski) był pierwszy > przynajmniej tak go sobie wyobrażam ) dla tych co jednak nie siedzą tak głęboko w teatrze może to byc zupełnie nowe przeżycie (zdecydowanie pozytywne i to bardzo)
tam też "nakręcana pomarańcza" (w sensie ze w współczesnym wrocławskim) jak ktoś widział "mechaniczną pomarańcze" wie ze sama fabuła powala na kolana plus genialny w swej roli eryk lubos
polecam też "matkę joannę od aniołów" w teatrze im. jana kochanowskiego w opolu
dla samej scenografii zapachu błota i klimatu
i dla sceny upicia zakonnicy
to na razie tyle (proszę równiez o wypowiedź tych co widzieli wyżej wymienione spektakle > ciekawam co myślice ;])
Ita_mar
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 256
Rejestracja: 6 lis 2007, o 00:00
Lokalizacja: z porannej grzędy:)

Post autor: Ita_mar » 20 lut 2008, o 07:01

Dwie fajne rzeczy, obie w warszawskiej "Rampie": "Sztukmistrz z Lublina" (kapitalna widowiskowość spektaklu) i "Klimakterium" - polecam nawet osobom, które nie lubią komedii.
Coś jeszcze ciekawego do zobaczenia w Wawie?
Awatar użytkownika
azira
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 57
Rejestracja: 25 wrz 2004, o 00:00
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: azira » 20 lut 2008, o 10:37

w Warszawie w Polonii "Wszystko o kobietach", ale to byly wystepy goscinne z Teatru Ludowego z Krakowa. Swietnie zagrane, wesole i dosc prawdziwe studium postepowania kobiet ;)
Awatar użytkownika
Ciri
super forma
super forma
Posty: 5823
Rejestracja: 13 lis 2004, o 00:00
Lokalizacja: Cracovie

Post autor: Ciri » 20 lut 2008, o 12:31

Ita_mar pisze: "Klimakterium" - polecam nawet osobom, które nie lubią komedii.

Prześwietne, to prawda.
you’ve got to take this moment
then let it slip away
let go of complicated feelings

[img]http://www.dokina.pl/grafika/opis/1140/4.jpg[/img]
Awatar użytkownika
jamie
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 163
Rejestracja: 23 cze 2006, o 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: jamie » 20 lut 2008, o 20:41

Widziałam tydzień temu "Matkę Joannę od Aniołów", szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś ciekawszego, ale nie narzekam, bo teatr uwielbiam sam w sobie :] ale nie podobało mi się jak palili papierosy na scenie (właśnie rzucam) ;)

Najlepszą sztuką na jakiej do tej pory byłam był Makbet, również w Opolu. To po prostu trzeba obejrzeć! Uwspółcześniona wersja: Dunkan - mafioso, trzy wiedźmy - prostytutki, uczta na zamku - pijacka impreza:)

W teatrze współczesnym we wrocławiu"Niskie Łąki", pójdę jeszcze raz jak będą grali chociażby po to żeby usłyszeć przefantastyczne "Mury" Kaczmarskiego śpiewane przez Bartka Woźnego :) No i Lidkę wychodzącą z wanny ;)
"Baba jest jak głupia piosenka - raz ci wejdzie do głowy i nie możesz przestać o niej myśleć"
Klan urwisów
fenoloftaleina
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 39
Rejestracja: 7 lut 2008, o 00:00
Lokalizacja: Opole/ Wrocław (bardziej wroc)

Post autor: fenoloftaleina » 20 lut 2008, o 20:51

widziałam "makbeta" i szczerze?
ok ... zachwycić mnie nie zachwyciło niestety. nie lubie na siłe a o na siłe było bardzo.
a opolskim polecam jeszcze "piękność z leenane" (czy jka tam sie to pisze xD). przewspaniałe. no i fabuła (dla tych pań co mają problemy z matkami > takich chyba nie brakuje niestety :/ )
widziałam niedawno wrocławsko-współczesnego "baal'a". miał wiele mankamentów ale lubie teatr w takiej konwencji
Awatar użytkownika
a capella
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 207
Rejestracja: 13 maja 2007, o 00:00
Lokalizacja: Znad morza ;)

Post autor: a capella » 20 lut 2008, o 21:19

my jedziemy 7 marca na Chicago do teatru muzycznego w gdyni.
z pozytywnym nastawieniem ; )
' Bo wolność to nie cel, lecz szansa by
Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia... '
Awatar użytkownika
azira
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 57
Rejestracja: 25 wrz 2004, o 00:00
Lokalizacja: Gdańsk

Kartoteka - Wrocław

Post autor: azira » 28 lut 2008, o 19:06

Polecam gorąco Kartotekę w reż. Zedary we Współczesnym we Wrocławiu. Rewelacja...mocno zrobione, daje po głowie, że się tak wyrażę, a jednocześnie nie brak humoru i ironii. No i ta zabawa z widzem... idźcie :)
Awatar użytkownika
Malgorzata
super forma
super forma
Posty: 2849
Rejestracja: 5 sty 2005, o 00:00
Lokalizacja: Wrocław-Baile Atha Cliath

Post autor: Malgorzata » 28 mar 2008, o 01:51

Trochę się zagapiłam, bo już po północy, ale przypominam o tym, że:


27 marca obchodzony jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Teatru.
Historia obchodów sięga do 1961 r. Dzień Teatru został ustanowiony na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w 1957 r. w Paryżu. Był to pierwszy festiwal teatralny, na którym spotkały się zespoły z całej Europu, w tym także z krajów komunistycznych. Do 1972 r. festiwal odbywał się w stolicy Francji, potem w różnych krajach. W 1975 r. zagościł w Warszawie.

Podczas obchodów w teatrach całego świata czytane jest orędzie. W tym roku napisał je kanadyjski reżyser Robert Lepage. "Teatr - jak ogień: olśniewa i oświeca"

"Istnieje wiele hipotez dotyczących genezy teatru, ale do mojej wyobraźni przemawia ta oto przypowieść.
Pewnej nocy, w zamierzchłych czasach, w skalistej dolinie, grupa ludzi rozpaliła ognisko, by się ogrzać i snuć opowieści. Nagle ktoś wpadł na pomysł, aby wstać i cieniem zilustrować słowa. Blask płomieni sprawiał, że na skałach pojawiały się sylwetki nadnaturalnej wielkości. Zachwyceni ludzie rozpoznawali bohaterów opowieści: silnego i słabego, oprawcę i ofiarę, boga i śmiertelnika. W naszych czasach światła reflektorów zastąpiły ognisko, a maszyneria teatralna pojawiła się w miejsce kamiennych ścian. Ta baśń przypomina nam, że technologia związana jest z teatrem od jego zarania i nie należy jej postrzegać jako zagrożenia, le widzieć w niej element łączący. Sztuka teatru trwa tylko dzięki zdolności do nieustającej metamorfozy, otwierania się na nowe języki, nowe instrumentarium. Bez tego teatr nie byłby świadkiem toczących się przemian i sprzymierzeńcem porozumienia między ludźmi. Jak mógłby pomagać w rozwiązywaniu problemów wynikających z nietolerancji, z wykluczenia, z rasizmu, gdyby sam wzbraniał się przed różnorodnością i integracją?
Artysta, aby przedstawić świat w całej złożoności, musi zaproponować nowe formy i idee oraz zaufać inteligencji publiczności, która potrafi dostrzec człowieka w nieustającej grze światła i cienia. Prawdą jest, że igranie z ogniem to wielkie ryzyko, ale także wielka szansa. Można się sparzyć, ale można doznać oświecenia i olśnienia."

Robert Lepage
27 marca 2008

Z onetu.
Racjonalne myślenie to iluzja..
Awatar użytkownika
mem
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 47
Rejestracja: 21 kwie 2007, o 00:00
Lokalizacja: Cz-wa

Post autor: mem » 30 mar 2008, o 12:59

Bardzo lubię teatr, a w szczególności teatr muzyczny. Musicale, operetki, opery - to moja miłość. zarówno rzeczy starsze jak i bardziej współczesne. Z tzw 'starszych' uwielbiam praktycznie wszystko co zwie się operetką (np. Księżniczka Czardasza, Wiedeńska krew, Orfeusz w Piekle); musicale (Hello Dolly, 42 ulica, Chicago, My Fair Lady); co do opery to jeszcze czuję się za smarkata ale z chęcią poszłabym sobie na Carmen:). Współczesne musicale czy sztuki teatralne czy po prostu wariacje na temat wydają mi się czasami za bardzo pretensjonalne... taki urok dzisiejszych czasów, chyba. Po prostu lubię klasykę nowe rzeczy mnie czasem trochę drażnią. Chociaż musical Metro mi się nawet spodobał... Ale, ale nie ma co wybrzydzać, jak jest coś interesującego w teatrze warto się przejść:) nawet jeżeli pretensjonalnego...
fenoloftaleina
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 39
Rejestracja: 7 lut 2008, o 00:00
Lokalizacja: Opole/ Wrocław (bardziej wroc)

Post autor: fenoloftaleina » 4 kwie 2008, o 22:22

a ze mną się kłucą ludzie
że już nikt nie chodzi do teatru

dobrze to widzieć

polecam Smycz w teatrze Polskim we wro
świetny monodram muzyczny
dobre aranzacje
aktor dał rade
szczególnie jeśli chodzi o wstawki pantomimiczne
genialna interpretacja ciałem ze sie tak wyraze

w Polskim w Wro
polecam też Sprawe Dantona
dobra komedia
klasyczno współczesna
choć osobiście bym odrobine pocieła
Kinga Preis moim władcą xD
Awatar użytkownika
gusto
super forma
super forma
Posty: 2531
Rejestracja: 10 paź 2005, o 00:00

Post autor: gusto » 7 kwie 2008, o 13:25

Byłam wczoraj na Kiedy rozum śpi, budzą się demony w Teatrze Polskim w Poznaniu. ¦wietnie zrealizowane przedstawienie, dobrze zagrane i daje do myślenia. Nie czułam co prawda narastającej grozy, ale zdałam sobie sprawę, że ta historia, choć opowiada o Goi i jego chorobie, jego życiu, jest uniwersalna. Dotyczy każdego czasu, kiedy do władzy dochodzą ludzie wprowadzający cenzurę, przyklaskujący bojówkom na ulicach i polowaniom na czarownice. Wypisz, wymaluj IV RP. Jak to dobrze, że ten koszmar się skończył, zanim na dobre zaczął.
Spektakl polecam gorąco.
Awatar użytkownika
Aglo
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 531
Rejestracja: 18 lip 2006, o 00:00

Post autor: Aglo » 29 kwie 2008, o 10:45

"Ucho, gardło, nóż" w Polonii. Fantastyczne, w monodramie najjaśniej widać klasę pani Jandy. Polecam, choć teraz grają to nieczęsto.
Awatar użytkownika
sedmikraska
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 31
Rejestracja: 8 sie 2007, o 00:00

Post autor: sedmikraska » 14 maja 2008, o 18:27

zazdroszczę Ci Rudan na deskach teatru i polecam książkę, świetna. sztuki niestety nie widziałam:(
ze swojej strony "sen nocy letniej" Kleczewskiej. trudne. wbija w ziemię. niesamowite, co ta kobieta zrobiła z tym tekstem.
i "Krum" Warlikowskiego - ostatnio podobno wyszedł na DVD, zamierzam go sobie kupić :)
samo się nie myśli, tak jak grzmi samo i samo się błyska
Awatar użytkownika
mAnDeLa
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 119
Rejestracja: 21 lis 2006, o 00:00
Lokalizacja: Location Location

Post autor: mAnDeLa » 25 maja 2008, o 22:55

Szalone Nożyczki, Teatr Kwadrat w Warszawie. Już dawno się tak nie śmiałam. Brzuch bolał mnie przez dwie godziny po wyjściu z teatru. Rewelacyjne na poprawę humoru :cool: :cool:
Awatar użytkownika
bialo_czarna
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 416
Rejestracja: 21 maja 2007, o 00:00

Post autor: bialo_czarna » 26 maja 2008, o 06:53

O tak, 'Szalone Nożyczki':) poza tym 'Faust' jeszcze z panią Feldman, 'Opowieści o zwyczajnym szaleństwie' i monolog Jandy, niestety nie pamiętam tytułu. Pamiętam, że to była prapremiera i że ludzie poprzychodzili w jakiś boa na głowach i szyjach a większość z nich wyszła demonstracyjnie w trakcie z powodu przekleństw padających ze sceny. I jeszcze 'Seks, prochy i rock'n'roll' - monolog pana Wrocławskiego, kapitalnie zagrany.

Zdecydowanie jeden z gorszych spektakli na jakich miałam wątpliwą przyjemność być to 'Made in Poland' - nie podobały mi się niesmaczne żarty skierowane pod adresem 'ochroniarzy na wózkach' tudzież 'Krystyn z gazowni' a także nienajlepsza organizacja spektaklu.
ja nie mogę
człowiek chudy jak ta żerdź
a tu jeszcze trzeba karmić ścierwojady
Awatar użytkownika
AssaAbloy
super forma
super forma
Posty: 5491
Rejestracja: 26 wrz 2004, o 00:00

Post autor: AssaAbloy » 26 maja 2008, o 11:05

"Biesy", teatr STU, Krakow;
klasyka w blasku swiec;
swietny klimat; bardzo ciekawe przedstawienie okraszone zaskakujaca, jak na Dostojewskiego, porcja humoru... :)
oprawe muzyczna powierzono zespolowi spiewajacemu piesni prawoslawne, starorosyjskie;
bardzo polecam;
http://arsneo.pl
Awatar użytkownika
dubiduu
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 677
Rejestracja: 22 mar 2006, o 00:00

Post autor: dubiduu » 28 maja 2008, o 13:42

Byłam w weekend w Teatrze Polskim na premierze "Trupa" według Stasiuka- wszystkim fanom czarnego humoru i lubiącym się śmiać z samych siebie naprawdę polecam. Mądrze, dowcipnie i do tego dobrze zagrane :D
Awatar użytkownika
noangel
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 445
Rejestracja: 11 lut 2008, o 00:00
Lokalizacja: Piernikoland

Post autor: noangel » 31 maja 2008, o 18:23

Szukam już od dawna,niestety bezskutecznie - ,,Lekcja,, z Anną Polony w roli profesorki :( jeśli któraś z was wie gdzie i jak można to zdobyć,proszę o pomoc :) tu zamieszczam link , więcej szczegółów odnośnie tego spektaklu http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/522086
[i]...Ona jest czernią i bielą, ona jest smutkiem i nadzieją, Ona ostatnią bogów wybranką, moją sekretną siostrą i kochanką...[/i]
Awatar użytkownika
sedmikraska
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 31
Rejestracja: 8 sie 2007, o 00:00

Post autor: sedmikraska » 15 cze 2008, o 17:35

wczoraj byłam na Factory 2 Krystiana Lupy. Zwaliło mnie z nóg (nie tylko mnie zresztą, owacje z 10 minut trwały i przez chwilę były na stojąco). Najlepiej rozłożyć sobie ten spektakl na dwa wieczory, w jeden ciężko (1.cz - 2,5h 2cz. - 3.45h). a przy okazji dla kogoś, kto był, tam wykorzystali taki balladowy kawałek "love, love..."(i dalej nie wiem;), co to jest???
samo się nie myśli, tak jak grzmi samo i samo się błyska
Inspe
Posty: 1
Rejestracja: 16 cze 2008, o 02:00

Post autor: Inspe » 17 cze 2008, o 16:06

Ich warto zobaczyć :D
http://www.wierszalin.pl
i "Idiotki" w reż. M. Wierzchowskiego
Awatar użytkownika
-Aglaja-
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 849
Rejestracja: 6 paź 2006, o 00:00

Post autor: -Aglaja- » 14 lip 2008, o 19:35

Teraz w Empikach i necie dostępne jest dvd z nagranym spektaklem"Krum" Warlikowskiego. Byłam dokładnie na tym nagranym przedstawieniu, dvd zakupione i obejrzane, więc polecam z czystym sercem :)
koszt to około 30zł, czas trwania - około 3h, no i można oglądać kiedy ma się ochotę. Naprawdę warto :)
Awatar użytkownika
Mimozami
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 73
Rejestracja: 12 sie 2008, o 02:00

Post autor: Mimozami » 17 lis 2008, o 19:27

Ja ostatnio byłam na "Mayday", pierwszej części i uśmiałam się nieziemsko! :lol: :lol: :lol: Polecam!
Uwielbiam też spektakl "Szalone nożyczki". Widziałam go dwa razy w krakowskiej Bagateli. W tym spektaklu od publiczności zależy, jak sztuka się skończy :cool: Też idzie się uśmiać :lol:
Awatar użytkownika
Lilith...
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 149
Rejestracja: 12 mar 2008, o 01:00
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lilith... » 18 lis 2008, o 20:51

Udało mi się dostać bilet na "Hamleta" w teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Zapowiadało się na bardzo ciekawą inscenizację. Reżyserka-Małgorzata Bogajewska połączyła sztukę Szekspira z wstawkami kabaretowymi. Ogólnie zamysł spodobał mi się bardzo. Na uznanie zasługuje również świetne wykreowanie postaci Rosenkrantza i Guildersterna(tutaj innowacja- w roli kobiecej Mirosława Sobik). Sam Hamlet w moich oczach też nie wypadł źle. Poza tym...niestety inscenizacja drażni brakiem spójności i nieco anemicznym tempem akcji.
Chciałabym wierzyć, że to tylko presja premiery tak wpłynęła na całość.

Może ktoś był??? Sztuka zostawiła mnie z mały głodem dyskusji i chętnie posłucham innych opinii.
http://www.youtube.com/watch?v=TbCIQ-SKhKE
Awatar użytkownika
holly_g
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 72
Rejestracja: 31 sty 2009, o 01:00
Lokalizacja: warszawa

Post autor: holly_g » 31 sty 2009, o 21:33

ostatnio byłam w teatrze rozmaitości na 'dwoje biednych rumunów mówiących po polsku'. jeden z lepszych spektakli na jakich byłam.
daj ogień i skręta śnią mi się bliźnięta.

www.myspace.com/jarmark_lodz
Awatar użytkownika
granda
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 89
Rejestracja: 26 sty 2009, o 01:00

Post autor: granda » 11 lut 2009, o 10:02

"Wątpliwość", Teatr Polonia, w roli głównej boska Krystyna Janda.
Dla Jandy warto.
"(...) strasznie jasno się przy Tobie paliłam"
Awatar użytkownika
Barbara27
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 216
Rejestracja: 26 sty 2009, o 01:00
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Barbara27 » 11 lut 2009, o 16:44

MAYDAY 1 i 2 w Teatrze Polskim w Szczecinie. Rewelacja po prostu. Aby się zrelaksowac w 1000% polecam :)
Awatar użytkownika
Dotyk_
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 423
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:00
Lokalizacja: Za górami za lasami :)

Post autor: Dotyk_ » 12 lut 2009, o 17:33

Mimozami pisze:Ja ostatnio byłam na "Mayday", pierwszej części i uśmiałam się nieziemsko! :lol: :lol: :lol: Polecam!
Uwielbiam też spektakl "Szalone nożyczki". Widziałam go dwa razy w krakowskiej Bagateli. W tym spektaklu od publiczności zależy, jak sztuka się skończy :cool: Też idzie się uśmiać :lol:
Szalone Nożyczki w Łodzi też są rewelacyjne byłam 3 razy i polecam :D Teatr Nowy:)
Blask życia- Teatr S.Jaracza - po tym spektaklu 3 dniu chorowałam..tak na mnie wewnetrznie wpłynał.
Szept nadaje nastrój ciszy...
Mój kawałek:
https://www.youtube.com/watch?v=1CpZ54mDOgU
nelly80
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 319
Rejestracja: 14 lis 2008, o 01:00

Post autor: nelly80 » 14 lut 2009, o 17:02

A SZALONE NOŻYCZKI teraz grają w Kaliszu:) jeszcze nei byłam bo.. biletów zabrało ale podobno rewelacyjna sztuka:)
HaniaK
Posty: 9
Rejestracja: 16 sty 2009, o 01:00

Post autor: HaniaK » 14 lut 2009, o 17:43

w Kaliszu tak czytam i jest dzisiaj recital Dulęby- Kaszy, ponoć ma być fajnie ^^
ODPOWIEDZ