Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Dyskusje, wymiana opinii i doświadczeń na tematy związane z życiem kobiet kochających kobiety. Wsparcie dla potrzebujących.
ODPOWIEDZ
wojtek
super forma
super forma
Posty: 2878
Rejestracja: 19 lis 2016, o 21:43

Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: wojtek » 31 sty 2018, o 17:58

Tak mnie naszła ochota na nowy wątek, jak czytam o porzuconych kobietach przez kobiety, które w dodatku nie wiedzą czemu ich związek się "nagle" rozpadł... :roll:

jak myślicie, czy związek się buduje, czy nie? tzn. wiele kobiet i mężczyzn myśli że jak druga osoba im kiedyś tam powiedziała że kocha, to znaczy że kocha i że będzie z nimi po grób. uważają że samo kochanie (uczucie) wystarczy żeby 2 osoby były ze sobą w związku po grób, i to w szczęśliwym związku! widzę mnóstwo takich ludzi do okoła którzy tak uważają. małżeństw, które są nieszczęśliwe, a które dziwią się że druga strona po 30 latach małżeństwa jest nieszczęśliwa i niekocha ich, a przecież 30 lat temu przed ołtarzem miłość przysięgała więc powinna kochać! moim zdaniem naiwność ludzka nie zna granic.

wg mnie związek będzie trwał tylko i wyłącznie wtedy gdy obu stronom OPŁACA SIĘ w nim być. tak wiem to mega nieromantyczne i konsumpcyjne podejście. moim zdaniem jednak jedyne prawdziwe. Pani nazwijmy ją "A" musi się opłacać być z panią "B", inaczej związek się sypnie jak motyle odlecą ( a odlecą na pewno za jakiś czas). a opłaca się być z kimś gdy ten ktoś ma pewne zasoby którymi się dzieli, a których nie mają inne, lub mają ale nie chcą dać. te zasoby to róóóóóżne rzeczy! m.in. pieniądze, dom, super auto, ale też takie rzeczy jak uroda, atrakcyjność fizyczna, super seks, inteligencja, poczucie humoru, pewność siebie, opiekuńczość, odpowiedzialność, etc. Ludziom się opłaca być w związku z kimś takim. gdy się takich zasobów nie ma to na samych motylach (zwanych często również miłością, mylnie, ale jednak) daleko się nie zajedzie. powinniśmy dbać o to by mieć zasoby, by mieć coś partnerce do zaoferowania, by jej się NIE OPŁACAŁO SZUKAĆ INNEJ. jak myślicie? czy jednak bredzę?
czy uczucie do kogoś kto nic nie daje nam wystarczy do stworzenia związku z nim? w końcu na samo uczucie nie mamy wpływu. nadchodzi niespodziewanie i czesto wypala się samoistnie.
biedronca
super forma
super forma
Posty: 2073
Rejestracja: 22 kwie 2015, o 19:46

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: biedronca » 31 sty 2018, o 19:37

Myślę, że do pewnego stopnia masz rację. Ale nie do końca. Jest też przywiązanie, bliskość. Nawet kiedy w pewnym momencie jest ciężko, ta druga osoba przechodzi ciężki okres, zostajesz z nią mimo że nie do końca to się "opłaca". Trochę na kredyt, bo wiesz, jak może być dobrze i wierzysz, że jeśli przetrwacie ten zły okres, to znów tak będzie.
Antarktyda
Posty: 1
Rejestracja: 31 sty 2018, o 10:34

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: Antarktyda » 31 sty 2018, o 19:46

A ja się w pełni zgadzam z wojtkiem. Miłość, miłością, ale ludzie nie po to łączą się ze sobą w pary i godzą na wieczny kompromis, żeby im się to nie opłacała. We dwójkę ma się żyć lżej, a nie gorzej, bo wtedy związek nie ma najmniejszego sensu. Po co komuś ktoś, kto ciągnie go na dno. Taka miłość, to też nie miłość, a jak już, to raczej toksyczna.
acbc
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 736
Rejestracja: 11 sty 2013, o 19:10

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: acbc » 1 lut 2018, o 09:10

Myślę, że sporo masz tu racji.. Kiedyś ta fascynacja drugim człowiekiem opadnie i co wtedy zostanie? Dla mnie ważniejsze od pieniędzy jest zbudowanie trwałej więzi między dwojgiem ludzi ale znam też takich co lubią "kasę" i inne wygody. Ludzie wiążą się że sobą z różnych względów ale osobiście wolałabym nie trafić na kogos dla kogo pieniądze są ważniejsze od wzajemnego wsparcia..
wojtek
super forma
super forma
Posty: 2878
Rejestracja: 19 lis 2016, o 21:43

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: wojtek » 1 lut 2018, o 11:35

ale te ZASOBY to nie tylko pieniądze! owszem one też, bo pozwalają na dowolny STYL ŻYCIA (wygody, wyjazdy, super ciuchy, piękne domy, szybkie auta, co się tam chce). ale zasoby to też m.in. uroda, atrakcyjność fizyczna, cechy charakteru jak np. poczucie humoru, optymizm, odpowiedzialność, opiekuńczość, itp., to też inteligencja, wykształcenie, wiedza jakaś tam szeroka lub specjalistyczna, super ciekawe hobby, itp. itd. To wszystko są zasoby. i jakieś trzeba mieć. może być taka sytuacja że np. jedna strona ma kupę kasy ale ma też depresję lub ma takich charakter że jest wiecznym smutasem, a taka zamożna osoba może się związać np. z tzw. gołodupcem który kasy nie ma, ale za to ma mega poczucie humoru, radość życia w sobie, optymizm, i dzieki temu może być np. jedyną osobą która potrafi rozbawić tego smutasa, dać mu radość, wesołe chwile. i to też będą zasoby tego "gołodupca" przysłowiowego. i oto tu mi chodzi. musi zachodzić jakaś korzystna wymiana. obojętnie jaka. np. ja ci pieniądze, dom, auto, drogie wakacje, a ty mnie za to rozbawiasz każdego dnia, gotujesz obiad i zapewniasz super seks (tu przejaskrawiam ale chodzi o pokazanie tego "coś za coś"). od wieków na takiej wymianie związki funkcjonowały. XX wiek przyniósł miłość romantyczną i związki z miłości, i super! ale wydaje mi się że ta miłość nie wystarcza. ona po kilku latach przygasa, i wtedy co? musi być coś jeszcze. jakaś korzyść ze spędzania życia z tym konkretnym człowiekiem. czasem ludzie jadą jeszcze jak już miłość się skończy na sentymentach, na tym co było kiedyś, jak było kiedyś. ale w końcu przychodzi jakaś frustracja jak jedno czuje że daje więcej niż drugie. każdy musi coś drugiemu dawać. inaczej tego nie widzę.
wojtek
super forma
super forma
Posty: 2878
Rejestracja: 19 lis 2016, o 21:43

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: wojtek » 1 lut 2018, o 11:49

jeszcze wrócę do tych pieniędzy bo tu jakby one są tylko rozumiane jako zasoby, a to nie tak.... zobaczcie taką sytuację, jest sobie ktoś kto np. urodził się w mega bogatej rodzinie,odziedziczył po ojcu olbrzymi spadek, jest miliarderem (zaużmy). i co myślicie że on będzie szukał partnera z podobną kasą? no chyba nie, bo ma jej już tyle że nie potrzebuje więcej. taki ktoś będzie szukał kogoś kto da mu inne zasoby, których on akurat potrzebuje, a te zasoby będą związane pewnie z jakimiś doznaniami, bo to wszystko co można kupić za pieniądze on może kupić sobie sam, a doznań sam sobie nie zapewni.
Awatar użytkownika
takeitoff
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 86
Rejestracja: 20 wrz 2014, o 13:21

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: takeitoff » 1 lut 2018, o 12:00

Ja się zgadzam, może nie w stu procentach, ale to może być kwestia niezrozumienia :) Faktycznie według mnie tak prosto ujmując związek to czysry deal. I musi Ci się to opłacać. Ja jednak twierdzę, że prawdziwe uczucie buduje się na płaszczyźnie uczuć i emocji, eliminując całkowicie materialne aspekty. Chociaż oczywiście jedno z drugim się zawsze trochę wiąże, ale WIĄŻE, a nie jest ZALEŻNE :) Od strony psychologicznej dobry związek to taki który sumac daje Ci 80% szczęścia (wiadomo, nie ma ideałów ;) ). I tu pojawia się kolejne pytanie, czym właściwie jest to szczęście. A to moim zdaniem odpowiedź bardzo subiektywna. I właśnie ten subiektywizm staje się waluta :)
OMG, jak ładnie to napisałam :p lubię tematy związkowe :3
wojtek
super forma
super forma
Posty: 2878
Rejestracja: 19 lis 2016, o 21:43

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: wojtek » 1 lut 2018, o 12:14

takeitoff pisze:Ja jednak twierdzę, że prawdziwe uczucie buduje się na płaszczyźnie uczuć i emocji,
w takim razie zasobem staje się uczucie drugiej osoby. to znaczy: kocham Ankę, chcę z nią być, chcę żeby Anka kochała mnie, czyli chcę od Anki jej zasobów, którymi w tym przykładzie są Anki uczucia, Anki miłość. chcę od niej jej zasobów = jej uczuć, jej miłości :) uczucie też jest zasobem. tylko niestety sęk w tym że jest zasobem którego nie możemy kontrolować, bo nie zależy od nas, bo albo jest albo go nie ma. dlatego mówię że poza uczuciami które są niezależne przecież od nas, musi być coś jeszcze co wiąże dwoje ludzi. uczucie może być i zniknąć w jednej chwili. a przecież nie będziemy się rozstawać co roku z partnerami i szukać nowych w pogoni za nowymi uczuciami, emocjami :wink: to by było wykańczające :wink: dlatego trwamy przy nich z innych powodów, które czasem z uczuciami już nie mają wiele wspólnego, ale są np. poczuciem bezpieczeństwa, stabilizacją, wspólnym domem, itp.
Awatar użytkownika
takeitoff
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 86
Rejestracja: 20 wrz 2014, o 13:21

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: takeitoff » 1 lut 2018, o 12:21

Ja mam odmienne zdanie, bądź mamy bardzo podobne, ale się nie rozumiemy :P Poczucie bezbieczenstwa, stabilizacja itd to są emocje. Z własnych doświadczeń i z obserwacji wiem, że podstawowymi aspektami związków dobrych związków są uczucia i emocje. Fakt, nie można nad nimi za bardzo zapanować, ale jeśli przychodzi moment, że stwierdzasz, ze kochalas, a nie kochasz to na nic się zdaja wszystkie materialne rzeczy, to już się nie uda. Na pewno nie uda się, żeby było w tym prawdziwie szczęście, może być ok, owszem, ale to jest już oklamywanie drugiej osoby i siebie. To jest wyłącznie moje zdanie :)
wojtek
super forma
super forma
Posty: 2878
Rejestracja: 19 lis 2016, o 21:43

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: wojtek » 1 lut 2018, o 12:45

takeitoff pisze: Poczucie bezbieczenstwa, stabilizacja itd to są emocje.
a nigdy w życiu ! :P poczucie bezpieczeństwa i stabilizacja nie mają nic wspólnego z emocjami. emocje są chwilą, są ulotne. poczucie bezpieczeństwa i stabilność to coś trwałego, co jest długoterminowe i co się buduje, świadomie. zobacz taki przykład: jest sobie kobieta która kocha lekkoducha, takiego flirciarza co to skacze z kwiatka na kwiatek, często gdzieś wyjeżdża zostawiając ją samą (np. jest himalaistą), itp. Ona go kocha i ma przy nim emocje. ale czy on jej daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizację? no nie daje, bo jest flirciarzem, bo ugania się za spódniczkami, bo zamiast dbać o nią to wspina się na Mont Everest dla własnej frajdy. gdzie tu poczucie bezpieczeństwa i stabilizacja? czym innym emocje a czym innym poczucie bezpieczeństwa i stabilizacja. emocje można mieć teoretycznie przy każdym człowieku. poczucie bezpieczeństwa i stabilizację dają tylko ludzie odpowiedzialni, sumienni, tacy ktorzy nie zostawiają, nie zawodzą, nie znikają nagle gdzieś w pogoni za własnymi emocjami.
takeitoff pisze:jeśli przychodzi moment, że stwierdzasz, ze kochalas, a nie kochasz to na nic się zdaja wszystkie materialne rzeczy, to już się nie uda. Na pewno nie uda się, żeby było w tym prawdziwie szczęście, może być ok, owszem, ale to jest już oklamywanie drugiej osoby i siebie.
jeśli rzeczywiście wszystkie dobre uczucia wygasły do partnera to ciężko o szczęśliwy związek,nawet jeśli ten ma wiele innych zasobów. ale ja raczej mówię o motylach, o tych pierwszych najsilniejszych emocjach, uczuciach, które z czasem wygasają. po takim wygaśnięciu często zostaje jeszcze jakieś uczucie, ale już inne, słabsze, mniej namiętne - i tu wtedy należy mieć coś jeszcze, coś cennego dla innej osoby, np. super charakter, lub piekne ciało, lub mega ciekawe hobby, itp. Uczucie jest, ale nie ma motyli, więc żeby ich nie szukać w innej osobie, partner musi nas czymś przy sobie zatrzymać. a jeśli nie ma już cienia uczuć, albo co gorsza jest złość, rozczarowanie, nienawiść, frustracja, spowodowane kiepskim związkiem, to wtedy tak, wtedy się już nie uda szczęśliwy związek.
Gaik
super forma
super forma
Posty: 1074
Rejestracja: 21 paź 2008, o 02:00

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: Gaik » 1 lut 2018, o 20:54

Też o tym dziś myślałam. Wydaje mi się, że zasoby (materialne i niematerialne) to właściwy trop i też właściwy, że takie zasoby, jakich potrzebuje konkretna osoba, a nie takie o jakich dobrze mówią inni ludzie czy kultura masowa. Emocje się wypalają, a satysfakcja z tych, a nie innych cech, właściwości, potrafi je przytrzymywać oraz wzniecać od nowa.
Pozostaje jeszcze jeden aspekt, który potęguje problemy w tym zakresie - wymiana. To musi być wzajemne. Prawdopodobieństwo wzajemnego wzniecenia miłości jest nikłe, a utrzymania przez wzajemne posiadanie akurat tych, a nie innych cech, przy których chce się iść przez tak naprawdę zawsze samotne życie, to dodatkowa trudność.
I następny - ludzie się zmieniają. Niektórzy dorośli rzadko i z tymi prościej, ale inni często, wielokrotnie, co kilka lat. Ta druga osoba musi wówczas pasować w bardzo ogólnym sensie, czyli - kiedy następuje jednej lub drugiej zmiana, związek nadal pasuje.
Bez przymusu społecznego, wielu wysiada na kolejnych stacjach wzajemności - punktu a- wzajemna namiętność i chęć bycia, punktu b- wymiana adekwatnych towarzyszek życiowych epizodów, punktu c- dopasowania mimo zachodzących w obu zmian.
rozmaryn1
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 139
Rejestracja: 23 lis 2015, o 12:48

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: rozmaryn1 » 2 lut 2018, o 00:28

Zgadzam się; dajemy + otrzymujemy = mamy udany związek.
Leatherpants
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 201
Rejestracja: 19 gru 2017, o 11:15

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: Leatherpants » 2 lut 2018, o 09:35

Trzeba sie bardzo kochać. Jeśli jest prawdziwa miłość to pomimo burz trudności może nawet odejść zawsze sie powróci do siebie. Jeżeli ma się głęboką relacje i więz to chce się aby druga osoba była szczęśliwa.
wojtek
super forma
super forma
Posty: 2878
Rejestracja: 19 lis 2016, o 21:43

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: wojtek » 2 lut 2018, o 12:38

Leatherpants pisze:Trzeba sie bardzo kochać. Jeśli jest prawdziwa miłość to pomimo burz trudności może nawet odejść zawsze sie powróci do siebie. .
to jest właśnie naiwność o której mówiłam. taka miłość zdarza się tylko w filmach. bardzo się kochali i żyli dlugo i szczęśliwie i wszystko sobie wybaczali... :roll: wolałabym mieć świadomą partnerkę, a nie kogoś kto buja w obłokach. owszem było super mieć taką miłość co góry przenosi po obu stronach, ale zejdźmy na ziemię. coś takiego zdarza się może 0,0000000000001% ludzi. a reszta ludzi też tworzy związki i chce mieć te związki maksymalnie szczęśliwe. więc zamiast liczyć że spadnie komuś miłość jak z bajki lepiej się ogarnąć i świadomie budować związek. i żeby nie było - nie krytykuję ciebie, tylko taki naiwny pogląd.
wojtek
super forma
super forma
Posty: 2878
Rejestracja: 19 lis 2016, o 21:43

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: wojtek » 2 lut 2018, o 12:39

Leatherpants pisze:Trzeba sie bardzo kochać. Jeśli jest prawdziwa miłość to pomimo burz trudności może nawet odejść zawsze sie powróci do siebie. Jeżeli ma się głęboką relacje i więz to chce się aby druga osoba była szczęśliwa.
naprawdę od tej "prawdziwej miłości" się odchodzi? to wtedy można w ogóle mówić o jakiejkolwiek miłości jeśli się od kogoś odchodzi ? :shock:
jasandra
super forma
super forma
Posty: 1755
Rejestracja: 23 sty 2014, o 18:24

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: jasandra » 2 lut 2018, o 13:24

To czemu tyle tu wątków "odeszła, bo źle ją traktowałam, mówi, że wciąż kocha". Tylko że samą miłością człowiek się nie wyżywi i w pewnym momencie miłość rozbija się o sprawy codzienne, i pojawia się słowo "zmęczenie". Jak się nie ma już siły walczyć, bo widzi się, że ta druga osoba, mimo że kocha, nie zaspokaja podstawowych potrzeb (poczucia bezpieczeństwa, odpowiedniej ilości seksu - ludzie są różni i mają różne potrzeby, ale jeśli ktoś ma tę silną, nie da się zlekceważyć i zapomnieć), to ciągnięcie tego staje się męką dla obu stron. Czasem lepiej zachować wspomnienie tej miłości i po prostu odejść. Bardzo zawsze lubiłam przesłanie takich filmów jak "Cast Away" czy, z drugiej strony, "Pocahontas" (a w bajkach to w ogóle rzadkość). Miłość to nie wszystko. Dwie strony się kochają, ale po prostu się nie da.
Leatherpants
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 201
Rejestracja: 19 gru 2017, o 11:15

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: Leatherpants » 2 lut 2018, o 13:35

Wydaje mi się ,że za dużo jest dzisiaj cielesności i materii. Potrzeba wiecej mistyki ,głębi na tej bazie można budować piękną relacje. Miłość to wspólne życie ,wspieranie się ,ale też małe kryzysy też są cześcia miłości. Życie razem to ciągłe spieranie się. Jeśli chodzi o odejście czasem może przyjsc dołek i warto wtedy dać sobie może troche odpoczynku. Bedąc same a nie wchodzić w inne relacje.
jasandra
super forma
super forma
Posty: 1755
Rejestracja: 23 sty 2014, o 18:24

Re: Jak Zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: jasandra » 2 lut 2018, o 15:09

Cielesność może być mistyczna. Sama w sobie jest odkrywaniem tajemnicy istnienia. Polecam spróbować, zamiast produkować się na forum na temat niemoralności lesbijskiego seksu, którą potem rozwiązuje się spowiedzią. Serio, może pomóc szersze spojrzenie na świat, niż to, co powiedział jakiś, pożal się Boże, ksiądz. Nikt mi już nigdy nie wmówi, że cielesność jest zła. To przekleństwo naszej intelektualistucznej cywilizacji. Ja wysiadam
wojtek
super forma
super forma
Posty: 2878
Rejestracja: 19 lis 2016, o 21:43

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: wojtek » 2 lut 2018, o 15:16

jasandra pisze:Nikt mi już nigdy nie wmówi, że cielesność jest zła.
i nie daj sobie wmówić bredni. nasze ciała to wszystko co mamy! WSZYSTKO! gdy umiera ciało, tracimy wszystko. to czy istnieje jakaś dusza, tego nie wiemy. jesteśmy na tym świecie ciałami. z ciała i z kontaktów cielesnych powstaje życie, nowy człowiek. tak drogie katoliczki, to ten grzeszny seks sprowadził was (i resztę ludzkości ) na świat. więc dość chrzanienia że cielesność jest fuj, jest grzechem, że tylko mistycyzm i dusza :poop: widział ktoś kiedyś duszę? bo ja nie. a nawet jeśli istnieje, to i tak bez ciała nie ma życia na tym świecie.
abecaduo
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 484
Rejestracja: 2 wrz 2015, o 18:55

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: abecaduo » 2 lut 2018, o 21:33

[wojtek], ale zejdźmy na ziemię. coś takiego [miłość jak w filmach, przypis: abecaduo] zdarza się może 0,0000000000001%.[/quote]

Ja w kwestii formalnej: mamy 7*10^6 ludzi. :o
jasandra
super forma
super forma
Posty: 1755
Rejestracja: 23 sty 2014, o 18:24

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: jasandra » 2 lut 2018, o 21:38

abecaduo pisze:[wojtek], ale zejdźmy na ziemię. coś takiego [miłość jak w filmach, przypis: abecaduo] zdarza się może 0,0000000000001%.
Ja w kwestii formalnej: mamy 7*10^6 ludzi. :o[/quote]
:cool: :rotfl: :mrgreen:
Leatherpants
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 201
Rejestracja: 19 gru 2017, o 11:15

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: Leatherpants » 2 lut 2018, o 21:41

Kto wie może akurat Tobie się trafi i bedziesz w tym promilu :-P Marzenia są piekne :-P
wojtek
super forma
super forma
Posty: 2878
Rejestracja: 19 lis 2016, o 21:43

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: wojtek » 3 lut 2018, o 12:17

Odado pisze:Uczynki wynikające z ducha: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie..
nienawiść, złość, smutek, nieopanowanie, niecierpliwość, nieuprzejmość, chamstwo, prostactwo, niewierność, szorstkość, brutalność, porywczość, agresja - ŚWIAT JEST DUALNY ty guru duchowości :poop:
Awatar użytkownika
takeitoff
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 86
Rejestracja: 20 wrz 2014, o 13:21

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: takeitoff » 5 lut 2018, o 15:47

wojtek pisze: a nigdy w życiu ! :P poczucie bezpieczeństwa i stabilizacja nie mają nic wspólnego z emocjami.
Kazdy ma swoje pojęcie związku, ja przy swoim obstaje. Z autopsji I swoich obserwacji, może po prostu obraca. się w takim kręgu ludzi. I moim zdaniem jak kończy się to co niematerialne to z materialnym możemy zostać, ale ciężko tu mówić o szczęściu. Ale każdy ma prawo do własnego zdania :)
A co do mojego stwierdzenia o emocjach, nie napisałam tego z powietrza. Są to emocje złożone ;) dlatego ciągle pozostaje przy swoim :)
Ale nie uważam, że rzeczy materialne są całkowicie zbędne, żeby nie było. Niematerialne to podstawa, bez której nic nie ruszy i nic nie będzie trwać, a materialne so dopełnieniem i uzupełnieniem, jeśli mówimy o prawdziwej miłości. Wiele związków nie opiera się na miłości i wtedy czynnik o którym mówię, faktycznie jest zbędny :)
egze77
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 71
Rejestracja: 10 paź 2017, o 09:57

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: egze77 » 5 lut 2018, o 17:56

Dla Pań czytających polecam najnowsze pismo Charaktery z dodatkiem w postaci książeczki napisanej przez 2 świetnych terapeutów par pt " Bliskość". Profesjonalnie i zrozumiale. Polecam z czystym sumieniem. :)
wojtek
super forma
super forma
Posty: 2878
Rejestracja: 19 lis 2016, o 21:43

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: wojtek » 5 lut 2018, o 18:01

takeitoff pisze:
wojtek pisze: a nigdy w życiu ! :P poczucie bezpieczeństwa i stabilizacja nie mają nic wspólnego z emocjami.
Kazdy ma swoje pojęcie związku, ja przy swoim obstaje. Z autopsji I swoich obserwacji, może po prostu obraca. się w takim kręgu ludzi. I moim zdaniem jak kończy się to co niematerialne to z materialnym możemy zostać, ale ciężko tu mówić o szczęściu. Ale każdy ma prawo do własnego zdania :)
A co do mojego stwierdzenia o emocjach, nie napisałam tego z powietrza. Są to emocje złożone ;) dlatego ciągle pozostaje przy swoim :)
Ale nie uważam, że rzeczy materialne są całkowicie zbędne, żeby nie było. Niematerialne to podstawa, bez której nic nie ruszy i nic nie będzie trwać, a materialne so dopełnieniem i uzupełnieniem, jeśli mówimy o prawdziwej miłości. Wiele związków nie opiera się na miłości i wtedy czynnik o którym mówię, faktycznie jest zbędny :)
oczywiście każdy ma swoje zdanie. dla mnie akurat model jaki proponujesz działa tylko u nastolatków, tudzież młodzieży będącej na utrzymaniu rodziców, która może cały swój czas spędzać na słodkim gruchaniu. w dorosłym życiu niestety wiele związków rozpada się o brak pieniędzy, trudną materialną sytuację, brak własnego mieszkania i konieczność męczenia się z wtrącającymi teściami/rodzicami, itp. dlatego uważam że pieniądze i rzeczy materialne to taka sama podstawa udanego związku jak uczucia. nie da się bez nich żyć. jak brakuje kasy to ludzie zaczynają się kłócić, wypominać sobie że jedno nie pracuje, albo za mało zarabia, albo za dużo trwoni na swoje przyjemności. to widać nawet tu na forum w wielu wątkach. po skonczeniu studiów zmienia się optyka. trzeba utrzymać siebie i rodzinę, a niestety do tego potrzeba kasy a nie uczuć i emocji.
marinnaWR
super forma
super forma
Posty: 2070
Rejestracja: 21 maja 2008, o 02:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: marinnaWR » 5 lut 2018, o 23:36

Zgadza się, opłacalność to podstawa i w dodatku obopólna, choć każdemu opłaca się coś innego. Generalnie chodzi o osoby, które potrafią być w związku. Wbrew pozorom to rzadka cecha (używam sformułowania "cecha", bo to zdecydowanie więcej niż chęci, zauroczenie a nawet szczera miłość). Powiedziałabym tak : jestem z kimś, bo ją kocham, pragnę, cieszę się ze wspólnego życia, uwielbiam dzielić to życie właśnie z nią. Czuję się bezpieczna z jej i swoją fascynacją, choć każda z nas przeżywa ją inaczej.
Dla Leatherpants za dużo dziś cielesności...czy ja wiem ? Albo zależy jak dla kogo. Dla mnie nigdy dość. I to jeden z fundamentów mojego związku. To chyba zależy jaki sama masz stosunek do cielesności. Jeśli powierzchowny, to odpłaca ci się pięknym za nadobne. Owszem, życie to ciągłe spieranie się a nawet bitwy duże i małe, konflikty, problemy. Cudownie być właśnie z nią w tej codzienności. No kurna, czy to nie rozświetla dnia ?
Awatar użytkownika
kokona
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 408
Rejestracja: 14 lis 2012, o 12:50

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: kokona » 7 lut 2018, o 20:03

Dla kazdego satysfakcjonaujacy zwiazek znaczy cos innego. Wieckazdy buduje taki w jakim jest mu wygodnie, kreuje go takim w jakim chce spedzic zycie
She's not the chapter. She's all the story
Awatar użytkownika
takeitoff
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 86
Rejestracja: 20 wrz 2014, o 13:21

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: takeitoff » 21 lut 2018, o 23:02

Nie jestem nastolatka, ani nie mieszkam z rodzicami. I nadal uważam, że związek to coś innego niż pieniądze. I NIE MÓWIĘ, ŻE NIE SA WAŻNE, bo są, ale nie są podstawą. Jak ktoś opiera swój związek na rzeczach materialnych to ok, każda lubi co innego. Ja uważam, że podstawą są uczucia. A reszta jest dopełnieniem. I nie uważam, że można być zakochanym, oddawać pieniądze i wszystko co materialne i życ sama miłością. Ale funadementem związku nie jest kasa.
Sad_Rabbit
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 468
Rejestracja: 12 lis 2017, o 20:08

Re: Jak zbudować satysfakcjonujący związek?

Post autor: Sad_Rabbit » 22 lut 2018, o 00:32

wojtek pisze: naprawdę od tej "prawdziwej miłości" się odchodzi? to wtedy można w ogóle mówić o jakiejkolwiek miłości jeśli się od kogoś odchodzi ? :shock:
Zycie pisze nie takie scenaruisze :wink:

Moja ulubiona psychoterapeutka Esther Perel( nawiasem mowiac jest po prostu fantastyczna, polecam jej ksiazki i wyklady) mowi, ze gdyby ludzie mieli czesto takie podejscie do zwiazku jakie maja do klienta w biznesie- byli blyskotliwi, zabawni, uroczy, inteligentni i sie po prostu starali- to by pewnie wielu zwiazkom udalo sie uniknac roznych kryzysow :wink: Zamiast tego przynosimy czesto do naszych relacji z partnerem “pozostalosci”. Ja osobiscie uwazam, ze sama milosc niczego nie zalatwia na dluzsza mete- mozna kochac kogos i nie byc w stanie stwozyc z ta osoba zwiazku.... a zwiazek bez milosci tez nie dziala.... Hard life :wink:
You look like Marilyn Monroe and it makes me wanna run...... for president.
ODPOWIEDZ