Dlaczego kobiece związki są najmniej trwałe?

Dyskusje, wymiana opinii i doświadczeń na tematy związane z życiem kobiet kochających kobiety. Wsparcie dla potrzebujących.
ODPOWIEDZ
Aseksualna94
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 24
Rejestracja: 23 sie 2019, o 18:36

Dlaczego kobiece związki są najmniej trwałe?

Post autor: Aseksualna94 » 13 lip 2021, o 16:18

Hej, ostatnio natrafiłam na taki artykuł, który odnosi się do statystyk prowadzonych w Holandii. Wynika z niego, że najtrwalsze związki małżeńskie tworzą pary gejowskie, na drugim miejscu są pary hetero, a ostatnie miejsce zajmują związki kobiece. Z tych samych statystyk wynika również, że małżeństwa lesbijek rozpadają się 2 razy częściej niż gejowskie. Przyjrzałam się jeszcze związkom małżeńskim w Polsce - ze statystyk GUSu wynika, że kobiety dwa razy częściej wnoszą sprawy o rozwód niż mężczyźni. Tutaj jednak muszę zaznaczyć, że nie wiem jakie są przyczyny takich decyzji - nie było określone ile procent tych kobiet postanowiło się rozwieść, z powodu zdrady męża/przemocy domowej/innej sytuacji, która jest ewidentnie winą mężczyzny, a ile procent się rozwodzi, bo wypala się w niej uczucie.

Co o tym myślicie? Z czego mogą wynikać tak duże dysproporcje? Dlaczego tak dużo małżeństw lesbijek się rozpada (aż 25%, przy czym hetero 16% a gejów 14%)?
Jakie wy macie doświadczenia przy rozstaniach? Co u was było przyczyną rozpadu związku?

Niżej macie linki do artykułów.

https://www.google.com/amp/s/www.nation ... ze-zwiazki

https://www.bankier.pl/wiadomosc/To-kob ... 34679.html
Clear-Sky
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 99
Rejestracja: 6 maja 2021, o 19:03

Re: Dlaczego kobiece związki są najmniej trwałe?

Post autor: Clear-Sky » 13 lip 2021, o 20:33

Jeżeli chodzi o rozwody per se, moim zdaniem nie powinno się tutaj szukać jakiejś uniwersalnej przyczyny. Każdy przypadek jest różny, osobiście nasłuchałam się już tyle o małżeństwach i ich końcach (czy to osobiście, czy to z ust moich wykładowców), że nie odważę się postawić tu pewnej tezy. Czasami były to zachcianki "bo tak" (tu za bardzo nie wejdę szczegóły. Powiem tylko tyle, w jednym przypadku pani sędzia zdecydowanie poprosiła zainteresowanych, by się ogarnęli i wrócili za pół roku).
Powodów może być wiele. Chociażby zmiany ustrojowe i, co za tym idzie, zmiany w ludzkiej mentalności, sposobie myślenia. Kobiety stały się bardziej niezależne. Ogólnie temat rzeka, jeżeli chodzi o orzecznictwa ;)

Płeć a rozwody. Jak już wspominałam, każdy rozwód należy rozpatrywać indywidualnie. Wypalenie uczuć? Różnice światopoglądowe? Kto wie. Przyznam, że dotychczas nigdy się nad tym nie zastanawiałam i chętnie poszukam jakieś ewentualne ankiety odnośnie tego tematu.
davergne
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 391
Rejestracja: 6 cze 2020, o 20:19

Re: Dlaczego kobiece związki są najmniej trwałe?

Post autor: davergne » 13 lip 2021, o 21:55

Aseksualna94 pisze:
13 lip 2021, o 16:18
Co o tym myślicie? Z czego mogą wynikać tak duże dysproporcje? Dlaczego tak dużo małżeństw lesbijek się rozpada (aż 25%, przy czym hetero 16% a gejów 14%)?
Temat znalazlam jakis czas temu na wykopie i tez mnie to zastanawialo dlaczego roznica jest tak duza.
Mam kilka swoich mozliwych teorii ale sa one tylko gdybaniem przez fakt, ze te cale badanie, to tylko suche fakty bez wiekszej ilosci istatnych szczegolow takich jak:
-czy w badanych parach byly dzieci a jesli tak to ile
-po jakim czasie zwiazki zostaly zalegalizowane od poznania sie a po jakim czasie sie zakonczyly
-jaki byl status materialny badanych par
itd, itp

Znajac te wszystkie szczegoly moznaby sie doszukiwac powodow rozstania, to jest wspolnego mianownika a bez tych informacji wg mnie jest to tylko gdybanie.

Wiec, jezeli pozostaly nam tylko przypuszczenia... to moze powodem dlaczego lesbijki czesciej sie rozstawaly jest fakt, ze kobiety w wiekszosci sa bardziej emocjonalne i romantyczne?
Gdzies natknelam sie na badanie, ktore stwierdzalo, ze stan zakochania nie trwa dluzej niz rok (z tego co pamietam). Cialo w stanie zakochania pracuje na takich obrotach, ze dluzszy stan zakochania konczylby sie smiercia.

Faceci nie rozkminiaja tak wszystkiego jak kobiety. W wiekszosci przypadkow faceci zdradzaja zeby "spuścić z krzyża" i "połechtać swoje ego". Kobiety natomiast najczesciej zdradzaja zeby znowu zaznac "tego" uczucia? Tzn, ze ta iskra w zwiazkach lesbijek sie wypalila i stad najwiecej rozstan z wszystkich badanych grup??

Mam praktycznie zerowe doswiadczenie jesli chodzi o zwiazki wiec "ta moja teoria" pewnie jest glupia ale kto wie- moze sie komus przyda do rozwiazania tej zagadki :scratch: Sama jestem ciekawa.

Teraz mala zmiana nastroju mojego posta :wink: Jak juz wspomnialam, artykul znalazlam jakis czas temu na wykopie. Sekcja komentarzy rozbawila mnie do tego stopnia, ze az pozwalam sobie wrzucic tu jej screena :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Obrazek

https://www.wykop.pl/link/6148593/20-la ... jtrwalsze/
Filmy les na www.violka.pl
miss_nikita
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 74
Rejestracja: 25 lis 2020, o 00:24

Re: Dlaczego kobiece związki są najmniej trwałe?

Post autor: miss_nikita » 13 lip 2021, o 23:00

Geje rzadziej się rozwodzą, bo mają bardzo luźne podejście do wierności. Nawet jak są w związku, to na ogół mają wzajemne przyzwolenie na skoki w bok. Podchodzą do seksu bardziej instrumentalnie, jak to mężczyźni. A skoro seks na boku to dla znacznej części z nich to nie zdrada, to i nie ma powodu do rozwodu.

Co do lesbijek, kobiety są emocjonalne, traktują związki bardziej serio i chcą partnerkę na wyłączność. Są bardziej zazdrosne. Mają większe wymagania wobec swojej partnerki, może czasami aż za duże i stąd chyba wiele związków lesbijskich nie wytrzymuje próby czasu.
Clear-Sky
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 99
Rejestracja: 6 maja 2021, o 19:03

Re: Dlaczego kobiece związki są najmniej trwałe?

Post autor: Clear-Sky » 13 lip 2021, o 23:25

Ahhh, to generalizowanie xD komentarze faktycznie niezłe.

Jednym z najważniejszych elementów, które sąd bierze pod uwagę, jest rozkład pożycia. Wydaje mi się z obserwacji, że tu może być jeden z głównych powodów. W sensie, ludzie są razem, ale osobno ;) przychodzi rutyna. Monotonia. Nasza druga połowa po legalizacji związku staje się czymś tak oczywistym i pewnym, że możemy zapomnieć o jej pielęgnacji.

Może zabrzmi to melodramatycznie, ale moim zdaniem miłość jest jak róża - fakt, możemy iść na łatwiznę i kupić cały ich pęk, który po pewnym czasie uschnie. Ale możemy też uważnie pielęgnować krzak, dbać o niego, pieczołowicie doglądać... Po to, by uzyskać satysfakcję z tego, jak rośliny zakwitną. Nikt nie mówił, że będzie lekko, od czasu do czasu mogą zdarzyć się kolce, ale taki kwiat, nad którym trzeba spędzić trochę czasu, troszczyć się o niego, jest moim zdaniem najpiękniejszy :serce:
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Dlaczego kobiece związki są najmniej trwałe?

Post autor: ImaSumak » 15 lip 2021, o 01:04

Ciekawy temat i ciekawe wyniki badań. Gdzieś już o tym czytałam i też mnie zastanowiło.
Powieje troche stereotypami:
1. Faceci gdy już się zdecydują na małżeństwo, to jest to bardzo mocno przemyślana decyzja i bardzo długo dojrzewająca.
2. Jak już któraś z Pań wspomniała: mają zdecydowanie bardziej praktyczne podejście do seksu, więc czesto akceptują otwarte związki, chodzenie na boki i zaproszenia do trójkątów.
Kobiety natomiast do trojkąta mogą zaprosić najwyżej koty.
Koty, dwa okresy... to się nie może udać na dłuższą metę.
Lubię kiedy kobieta...
ODPOWIEDZ