Dlaczego jest tak mało programistek?

Cafe dla wszystkich
Awatar użytkownika
dalidaa
super forma
super forma
Posty: 1757
Rejestracja: 20 lis 2014, o 12:36

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: dalidaa » 5 kwie 2016, o 08:41

To normalne że ktoś po inf zostaje analitykiem biznesowym. To także część informatyki! To nie jest tak że jak studiujesz inf to już na bank będziesz programistą!
Jak po wielu innych kierunkach studiów. Każdy wybiera własną drogę, w zawodzie, bądź nie. Po co więc na siłę udowadniać jak mało jest programistek i dlaczego, zamiast po prostu cieszyć się, że ta liczba rośnie?

Bo co? Bo to męski zawód? Już nie. To po prostu trudny zawód. Na zmiany trzeba czasu i widać że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Rozumiem, że taka praca się opłaca, ale nawet jak ktoś programować potrafi, to niekoniecznie będzie chciał pracować tak przez wiele lat. (Tak, znam całkiem sporą liczbę ludzi po informatyce, którzy znaleźli inny sposób na życie).
Spędzamy w pracy tyle czasu, że praca tylko dla kasy to marnowanie sobie życia moim zdaniem.
"On saura que les enfants sont les gardiens de l’âme
Et qu’il y a des reines autant qu’il y a de femmes"
annka_p
Posty: 1
Rejestracja: 5 kwie 2016, o 14:19

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: annka_p » 5 kwie 2016, o 14:26

zainteresowanym programowaniem polecam lekturę bloga https://www.cognity.pl/kurs-vba,blog-kat,12.html
dużo ciekawych artykułów :)
emu
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 106
Rejestracja: 16 lut 2016, o 13:22

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: emu » 5 kwie 2016, o 14:59

Dziękuję za wskazówki.
"Polecam zacząć od Javy, Pythona albo C#. Warto zwrócić na uwagę na kursy dostępne w Internecie. Osobiście za wartościowe uważam strony takie jak coursera.org, udacity.com, codecademy.com." oraz za link "https://www.cognity.pl/kurs-vba,blog-kat,12.html"

Muszę podszkolić się w angielskim.

Kiedyś próbowałam "stworzyć" coś w Javie, ale poległam. Trzeba zatem zacząć od początku.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
faarasi
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 187
Rejestracja: 21 maja 2011, o 23:26

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: faarasi » 5 kwie 2016, o 16:12

emu pisze:Dziękuję za wskazówki.
Kiedyś próbowałam "stworzyć" coś w Javie, ale poległam.
Generalnie nie ważne jaki język wybierzesz nie poddawaj się.
Jak się zatniesz to polecam pisać na forach. I nie zrażaj się ludźmi którzy odeślą cię do Google albo będą hejtować twoje pytania. Nie ma głupich pytań, są tylko głupi ludzie bojący się zadawać pytania.
nzz
Posty: 3
Rejestracja: 23 gru 2015, o 21:51

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: nzz » 5 kwie 2016, o 23:40

faarasi pisze:
emu pisze:Dziękuję za wskazówki.
Kiedyś próbowałam "stworzyć" coś w Javie, ale poległam.
Generalnie nie ważne jaki język wybierzesz nie poddawaj się.
Jak się zatniesz to polecam pisać na forach. I nie zrażaj się ludźmi którzy odeślą cię do Google albo będą hejtować twoje pytania. Nie ma głupich pytań, są tylko głupi ludzie bojący się zadawać pytania.
Dokładnie! Ja jestem programistką i niedawno prowadziłam kurs programowania na uniwersytecie, tylko dla dziewczyn - było ponad 40 zgłoszeń! 98% nie miała żadnego doświadczenia. Spróbuj Pythona - często uważany jest za najprostszy język dla początkujących. Powodzenia!
eminem98xd
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 826
Rejestracja: 2 lip 2014, o 19:46

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: eminem98xd » 11 kwie 2016, o 01:35

W sumie zgodzę się z tym że jest mało takich kobiet . W klasie informatycznej jestem sama , większość idzie na fryzjerstwo , hotelrastwo , ekonomie , logistykę . Ja się w takich zawodach nie widziałam , w tym tak średnio ale znalazłam w końcu dziedzinę informatyczną którą chciała bym się zajmować i jest git . Z tym programowaniem to samemu trzeba się uczyć nawet jak jest się na kierunku informatycznym , ponieważ uczą nas tylko do egzaminu albo robimy bardzo nudne zadania związane z word''padem i różnymi takimi przestarzałymi programami , czy omawiamy przestarzałe problemy gdzie musimy sami przeważnie szukać informacji na tematy współczesne , takie tematy które omawiamy( np cyfry binarne ) może imponowały rocznikom 70 i 80 ale teraz to mało przydatne . System edukacji z tego zawala , uważam że powinien być śledzony i zmieniany co najmniej co 5 lat . Programowanie fajna sprawa i trzeba bardzo dużo czasu poświęcić , pierw bardzo dużo teorii później praktyka na własną rękę , ale ja tam bardziej interesuje się sieciami i trochę programami graficznymi . Pozdr .
eminem98xd
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 826
Rejestracja: 2 lip 2014, o 19:46

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: eminem98xd » 11 kwie 2016, o 01:48

ImaSumak pisze:
dalidaa pisze:Może i większość, ale nie wszystkie. Tak samo jak po studiach nauczycielskich (jak moje) może 1 osoba z roku (i to kilku grup) pracuje w zawodzie. Za to znam masę ludzi w IT, including me, które są po kierunkach humanistycznych.
To, że się coś studiuje, nie znaczy, że musimy się w tym znajdować. Ot co.
Co w Polsce jest powszechnym zjawiskiem, więc przyjmowanym za normę i rzecz naturalną.

A teraz wyobraźmy sobie świat, w którym człowiek kończy studia i pracuje zgodnie ze swoim wykształceniem. I tak ma 90% ludzików.

Dziwne nie?

:D

(Dalida, to żaden przytyk)
Uważam , że w tedy to by było piękne . Bo ludzie bez obaw o posadę robili by to co kochają .
zztop
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 138
Rejestracja: 13 kwie 2016, o 15:47

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: zztop » 13 kwie 2016, o 19:13

jakiś czas temu oglądałam norweski dokument o zagadnieniu nieobecności kobiet w technicznych zawodach. ogólne wnioski są takie, że winne jest wychowywanie rodziców, szkoła i otoczenie. kobiety zamiast zostawać programistkami same od zarodka są programowane przez środowisko :-)
Awatar użytkownika
PiXie29
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 39
Rejestracja: 1 sty 2017, o 21:42
Lokalizacja: Wszędzie tam, gdzie czuję się dobrze

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: PiXie29 » 23 lip 2017, o 01:36

Temat dotyczy programistek, ale sądzę, że warto go rozszerzyć do całej branży IT :-P

Dlaczego jest tak mało programistek? Trzeba mieć smykałkę do elektroniki, a mam wrażenie, że większość kobiet raczej ucieka od technologii.. i przez to stereotypowo się zakłada, że kobieta i komputer to raczej tylko do momentu aż "wyskoczy" okienko.
Sama w życiu nie lubię kierować się stereotypami, stąd najpierw startuję z czystą kartą, a dopiero później weryfikuję ile w tym jest prawdy i ilu ludzi w to wierzy :P Tak samo było z wkroczeniem w IT. To, że w firmie byłam (i po kilku latach dalej jestem) pierwszą zatrudnioną kobietą (mimo, że firma działa od prawie 10 lat), wiązało się u mnie raczej z poczuciem wyjątkowości, a nie z obawą czy dam radę. Na początku bardzo mocno zaznaczałam, że "poradzę sobie sama", ale chciałam chyba tym pokazać, że jesteśmy równi. Czy to był potrzebny zabieg? Cóż. Ogólnie kompletnie nie dało się wyczuć różnic i atmosfera jest super - za nic bym nie zamieniła kolegów z pracy ani szefów. Aczkolwiek nie tak dawno, kolega powiedział mi, że kiedyś szef zapierał się, że on "kobiety nie przyjmie", więc dzięki temu, że teraz ja tam jestem, to może zacznie przyjmować więcej kobiet. Kolega powiedział to w jak najbardziej pozytywnym kontekście. Jak to usłyszałam poczułam się dumnie, ale jednocześnie coś się we mnie wzburzyło - sam fakt, że ktoś tak pomyślał.

Czas pewne rzeczy zweryfikował, ale staram się na tym nie skupiać. Zdarzają się drobne "wpadki". Np. klient woli rozmawiać z mężczyzną albo jak pojechałam poprowadzić szkolenie to organizatorzy mnie zapytali "Pani sama? Żaden KOLEGA z Panią nie przyjechał do pomocy?" i do tego to spojrzenie... ale jedyne co sobie wtedy myślę to "oh my baby... my poor baby" :lol: Szkolenie prowadzone przez dwudziestokilkuletnią dziewczynę dla dorosłych PANÓW INŻYNIERÓW też jest ciekawym doświadczeniem :D ale po pierwszych kilkunastu minutach już wiadomo kto tu jest uczniem, a kto nauczycielem.

Z moimi chłopakami współpracuje mi się świetnie i dzięki temu, że mam dystans do siebie obracamy wszystko w żart - nie potrafię się obrażać za głupi tekst, szkoda na to czasu :roll:

To jest tylko pokrótce moja historia. Nie chciałabym, żebyście myślały, że jest idealnie i w świecie już nie funkcjonuje pojęcie "męski zawód".. delikatnie się tym zderzyłam. Ale nie chcę też żeby któraś z Was poddała się stereotypowemu myśleniu, że kobieta się nie nadaje. Mam nadzieję, że będzie nas więcej :)
"Życie jest jak pudełko pełne kotów, nigdy nie wiesz, na co trafisz..."
hlanos
Posty: 1
Rejestracja: 3 sie 2017, o 21:47

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: hlanos » 3 sie 2017, o 21:49

bo to bardziej zawód dla mezczyzn :)
Awatar użytkownika
Messa-east
Posty: 5
Rejestracja: 8 gru 2015, o 15:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: Messa-east » 3 sie 2017, o 22:15

hlanos pisze:bo to bardziej zawód dla mezczyzn :)
Pewnie, że tak! Przecież nie od dzisiaj wiadomo, że programuje się za pomocą penisa. Dlatego kobiety są wykluczone na starcie - żadna poważna firma nie dopuści do tego, żeby w pracy kod wbijać jakąś inną częścią ciała.
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: ImaSumak » 4 sie 2017, o 10:07

Messa-east pisze:
hlanos pisze:bo to bardziej zawód dla mezczyzn :)
Pewnie, że tak! Przecież nie od dzisiaj wiadomo, że programuje się za pomocą penisa. Dlatego kobiety są wykluczone na starcie - żadna poważna firma nie dopuści do tego, żeby w pracy kod wbijać jakąś inną częścią ciała.
:)
Lubię kiedy kobieta...
Awatar użytkownika
katarynka91
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 34
Rejestracja: 29 sty 2018, o 18:55

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: katarynka91 » 29 sty 2018, o 22:51

Ja już od jakiegoś czasu myślę o przebranżowieniu się...i
w sumie nie skończyło się na samym rozmyślaniu na ten tamat, ponieważ zaczęłam samodzielnie uczyć się html, css i javascript ( docelowo interesuje mnie front end) , przerabiam kursy w internecie, czytam,oglądam tutoriale na yt i próbuję tworzyć pierwsze projekty. Poza tym muszę przyznać, że pojawia się coraz więcej inicjatyw dla kobiet zachęcających i pomagających w nauce różnych języków programowania i nowych technologii (sama chciałabym w niedalekiej przyszłości wziąć udział w darmowych warsztatach z javasrciptu)...więc myślę, że z każdym rokiem będzie przybywało kobiet w IT :slonko:
mayawaska
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 178
Rejestracja: 9 wrz 2015, o 01:35

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: mayawaska » 29 sty 2018, o 23:36

może dlatego, że kobiety nie działają według algorytmów, a komputer się nie domyśli, jeśli mu się nie wyda ściśle określonego polecenia xD
kalinowska
Posty: 4
Rejestracja: 18 maja 2018, o 15:04

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: kalinowska » 18 maja 2018, o 15:20

hehe, ciekawe spostrzeżenie, może coś w tym jest
ja jednak znam trochę kobiet pracujących w branży IT
eminem98xd
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 826
Rejestracja: 2 lip 2014, o 19:46

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: eminem98xd » 18 maja 2018, o 21:59

takeyoudowntown pisze:Teraz jest pięknie, bo jest nowy świat technologii, nowy rynek, za 30-40 lat, kiedy takie sprawy będą standardem, a 80-latek będzie umiał obsługiwać każde urządzenie, a nie tak jak teraz ledwo komórkę z klawiaturą wciskaną, to pewnie będzie gorzej z zarobkami i konkurencja się zwiększy. Ja bym się cieszyła, że jest mało programistek, programistów, więcej dla mnie :D No i te pierwsze 10-lecia XXI wieku, one już nie wrócą, będzie tylko szybciej, więcej, wydajniej, bardziej technologicznie, więcej programów, pragramistów, internetów, aż w końcu zgubimy się w tej cyberprzestrzeni i zostaniemy faktycznie tylko cyferkami, tak będzie :) Tak więc cieszcie się, że macie dobry, przyszłościowy fach w ręku, w którym dziś tyle się zarabia.
Ja bym tak na to nie patrzyła bo z IT jest jeden mały haczyk:
Nowa technologia,nowy pomysł,wynalazek,czy nowy język=nowe miejsce.
1 fachowiec=3 miejsca dla innych fachowców.
Elinor
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 362
Rejestracja: 7 cze 2018, o 12:01

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: Elinor » 7 cze 2018, o 13:03

Messa-east pisze:
3 sie 2017, o 22:15
hlanos pisze:bo to bardziej zawód dla mezczyzn :)
Pewnie, że tak! Przecież nie od dzisiaj wiadomo, że programuje się za pomocą penisa. Dlatego kobiety są wykluczone na starcie - żadna poważna firma nie dopuści do tego, żeby w pracy kod wbijać jakąś inną częścią ciała.
Lol.

Jestem programistką :) Tak, mało tych dziewczyn. Też nie rozumiem czemu. Co to, kodzić się nie da jak się nie ma penisa albo wielkich bicepsów? Ale mnie tam mocno skrzywiło w męską stronę, więc co ja tam się wypowiadam. Dla rozrywki to bym tylko w gałę tłukła, ale nie ma damskiej drużyny, a ja nie mam czasu, bo studia.
Elinor
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 362
Rejestracja: 7 cze 2018, o 12:01

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: Elinor » 7 cze 2018, o 13:07

Zawsze byłam matematyczna, więc skończenie w IT było oczywiste. Gdzie znikają inne dziewczyny po mat-fizach, nie wiem. W sumie nie ma ich dużo i na politechnice większość dziewczyn była na kierunkach biologiczno-chemicznych. Jeszcze matematyka (sama, nie infa) była relatywnie babska. Może te rzeczy są bardziej na intuicję, w czym damy przodują ;)
Berta236
Posty: 6
Rejestracja: 11 cze 2018, o 16:56

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: Berta236 » 11 cze 2018, o 17:43

Akurat kobiet jest coraz więcej w branży IT i wcale nie są gorsze od mężczyzn. Mozna to zaobserwować np. na konferencjach i zjazdach branżowych, gdzie jeszcze kilka lat temu 98% to byli mężczyźni, a teraz już jakieś 60-70%.
Awatar użytkownika
Sarkastyczna_89
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 20
Rejestracja: 1 mar 2013, o 17:31

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: Sarkastyczna_89 » 18 cze 2018, o 20:02

Nie wiem dlaczego jest mało kobiet w IT ale mogę powiedzieć o sobie.
Skończyłam technikum informatyczne, a potem mgr z informatyki. Niby wszystko fajnie ciekawiły mnie nowinki it, ale zawsze coś było nie tak. Dopiero przed przyjęciem do innej "pracy" byłam zmuszona przejść kilka etapów - w tym testy psychologiczne - psycholog, która ze mną rozmawiała, powiedziała mi po wszystkim, że gdybym została w IT to męczyłabym się. Stwierdziła, że praca jako informatyk (tak, tak wiem, że powinno się mówić specjalizacjami typu grafik, programista) :) jest nie dla wszystkich bo to dosyć specyficzna grupa zawodowa.
Do końca nie wiem, czy to był komplement dla mnie czy uznała, że może jestem zbyt tępa na informatyka :D:D ale miała rację. Od 2 lat pracuję w mundurze i cieszy mnie to - chociaż sentyment do informatyki został. Non stop śledzę kursy i szkolenia z IT, i szukam co mogłabym jeszcze ciekawego zaliczyć z tej dziedziny :)
pozdrawiam
...Everybody lies...
Elinor
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 362
Rejestracja: 7 cze 2018, o 12:01

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: Elinor » 18 cze 2018, o 22:45

Tak, coś jest na rzeczy z tą specyficzną grupą zawodową. Mnie jest ciężko to wytrzymać. Ci ludzie to straszne hermity, a jak już się odezwą to rażą brakiem podstawowych kompetencji społecznych. Są trudni. :roll: Samo programowanie mnie interesuje. Lubię dłubać w kodzie. Uważam, że to coś dla mnie. Ale stężenie tych niekompetentnych społecznie osób jest ciężkie do wytrzymania. Nie wiem, jakie miałabym alternatywy. IT oferuje najwięcej pracy z dziedzin inżynierskich, i do tego pracę interesującą. Może też wolałabym coś bardziej aktywnego.
Awatar użytkownika
girlsgowild
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 14
Rejestracja: 21 wrz 2018, o 09:40

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: girlsgowild » 21 wrz 2018, o 09:59

bo jest taki stereotyp, że programowanie to dla facetów jest. Ale zdaje się, że zmienia się to przekonanie :mrgreen:
:serce:
magdakurcab
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2020, o 09:46

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: magdakurcab » 12 lis 2020, o 09:54

Osiągnięcia w karierze u kobiet z branży IT 🔥

Drogie Panie, jestem magistranką psychologii i będzie mi niezmiernie miło, jeśli zechcecie wziąć udział w badaniu magisterskim dotyczącym osiągnięć w karierze u kobiet z branży IT wypełniając poniższą ankietę. 💻

https://forms.gle/1QNqmKjEsWfaBPy58

Badanie nie zajmie więcej niż 10 minut i umożliwi naukową analizę ważnego z perspektywy nas - kobiet - zjawiska. 👩‍💻

Wyniki będa analizowane tylko zbiorczo i badanie jest w pełni anonimowe.

Z góry bardzo dziękuję za udział! 😊
franklinM
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 68
Rejestracja: 15 lut 2017, o 14:33

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: franklinM » 23 sty 2021, o 14:17

Ja pracuje z programistkami i programistami, tutaj płeć nie gra roli. Są i mnie i bardziej utalentowani, tyle ze mniej kobiet. Ale po latach przyznam jedno - kobiety są bardziej jakby to ująć ambitne i pracowite aby skończyć projekt, być może właśnie ze względu na to że ich jest mniej i chcą konkurować. Ale naprawdę dobrego programistę to z lupą szukać bo niby takie srakie frameworki i języki znają a jak przychodzą konkrety i chcę projekt zobaczyć to jest problem. Poza tym jest kilka podziałów np front end, back end i software engineer, dobrze się wyspecjalizować. Również znam i takich co naprawdę dużo umieją ale zawsze jest jakieś ale np ten od back endu nie zrobi Ci UI dokładnie jak z projektu graficznego. Ja radzilabym najpierw sie zastanowic czy lubie to robic, czy dobrze to robie i "dołączyć" sie do jakiegos projektu na githubie.
whiskey09
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 65
Rejestracja: 12 gru 2017, o 22:21

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: whiskey09 » 23 sty 2021, o 23:40

Bo mają ojców ✨😅
Awatar użytkownika
K-passion
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 43
Rejestracja: 3 lut 2018, o 12:46

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: K-passion » 24 sty 2021, o 21:13

Programista to nie górnik, a zresztą to i na kopalni od dawien dawna pracują kobiety. Nie nazwałabym tego męskim zawodem.

To ile kobiet (mało czy dużo) pracuje jako programistki, czy pisząc ogólnie w IT, zależy pewnie od firmy i oferowanych zarobków. W mojej firmie, bardzo dużo kobiet pracuje w IT. I sama na co dzień współpracuję z sześcioma dziewczynami i (tylko) trzema chłopakami. Oczywiście zespół liczy więcej osób, ale nie odważyłabym się napisać, że kobiet jest mało.
biedronca
super forma
super forma
Posty: 2073
Rejestracja: 22 kwie 2015, o 19:46

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: biedronca » 25 sty 2021, o 07:43

Czyli jak mało płacą jest więcej kobiet, czy ta zależność od zarobków wygląda jakoś inaczej?
goreka
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 707
Rejestracja: 5 wrz 2019, o 15:59

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: goreka » 25 sty 2021, o 11:32

biedronca pisze:
25 sty 2021, o 07:43
Czyli jak mało płacą jest więcej kobiet, czy ta zależność od zarobków wygląda jakoś inaczej?
tak ogólnie z doświadczenia powiem, że tak jest. Jak mało płacą, to zatrudniają głównie kobiety. Dotyczy to przemysłu, fabryk, ale i sektora usługowego. W fabrykach stosuje się udogodniena, typu jakieś podnośniki hudrauliczne, roboty, żeby mogły to obsłużyć słabsze fizycznie od mężczyzn kobiety. Rozmawialam kiedyś z menedzerem takiego zakładu produkcyjnego, który przyznał, że robi automatyzację, żeby móc zatrudnić kobiet więcej, bo im się mniej płaci. Szanujący się, obrotny i zdrowy facet, z reguły, jeśli ma inne możliwości, będzie szukał zajęcia wyżej płatnego, bo to on stereotypowo jest głową rodziny i należy do niego utrzymanie rodziny. (Choć wg gus jest głową rodziny, ten kto zarabia więcej w gospodarstwie domowym).
Czy w IT jest zróżnicowanie płac między kobietą a mężczyzną? raczej nie. ALE tendencja jest taka, że dziewczyny bardziej się starają i mają zwykle większe umiejętności i wiedzę, niż ich koledzy na tych samych stanowiskach. Chyba wynika to z faktu, że kobietom w takich zawodach trudniej się przebić i starają się bardziej. Mają też wobec siebie większe wymagania i stają się w pracy perfekcjonistkami. Są dzięki temu cenione w zespołach.
Proporcje zatrudnienia są różne, nie można określić jako regułę stosunku np 1 do 4 na korzyść mężczyzn, bo zespoły są bardzo różne. Natomiast jeśli obserwujemy dysproporcję to sięga ona już czasów licealnych. Najwięcej dziewcząt wybiera klasy ogólne, językowe, biol-chem, a najmniej mat-fiz i mat-inf. To samo na kierunkach studiów. Na IT proporcje są takie jak wspomniałam 1 kobieta na 4 mężczyzn. No więc tak...tyle
Awatar użytkownika
K-passion
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 43
Rejestracja: 3 lut 2018, o 12:46

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: K-passion » 25 sty 2021, o 12:47

biedronca pisze:
25 sty 2021, o 07:43
Czyli jak mało płacą jest więcej kobiet, czy ta zależność od zarobków wygląda jakoś inaczej?
Raczej nikt nie szuka pracy w której będzie zarabiać grosze. :lol:
U mnie zarobki są bardzo dobre, ale też wymagania są z kosmosu. :D
Co do zależności.
Wydaje mi się, że kobiety mają inne podejście niż mężczyźni i jeśli nie znajdą tego czego szukają, to wezmą co oferują (czyt. mniej płatny etat). Poza tym większość kobiet nie potrafi negocjować i walczyć o swoje.
biedronca
super forma
super forma
Posty: 2073
Rejestracja: 22 kwie 2015, o 19:46

Re: Dlaczego jest tak mało programistek?

Post autor: biedronca » 25 sty 2021, o 13:23

K-passion pisze:
25 sty 2021, o 12:47
biedronca pisze:
25 sty 2021, o 07:43
Czyli jak mało płacą jest więcej kobiet, czy ta zależność od zarobków wygląda jakoś inaczej?
Raczej nikt nie szuka pracy w której będzie zarabiać grosze. :lol:
U mnie zarobki są bardzo dobre, ale też wymagania są z kosmosu. :D
Co do zależności.
Wydaje mi się, że kobiety mają inne podejście niż mężczyźni i jeśli nie znajdą tego czego szukają, to wezmą co oferują (czyt. mniej płatny etat). Poza tym większość kobiet nie potrafi negocjować i walczyć o swoje.
Zdaję sobie sprawę, że w IT nie zarabia się groszy (chociaż to zależy od perspektywy). Natomiast jak sama napisałaś, kobiety często godzą się na gorsze warunki stąd wniosek, że zależność jest taka, że skoro jest więcej kobiet, to mniej płacą.
ODPOWIEDZ