Slow fashion

Cafe dla wszystkich
Awatar użytkownika
Prezzo
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 126
Rejestracja: 9 lip 2019, o 16:28

Slow fashion

Post autor: Prezzo » 11 gru 2020, o 15:53

Ostatnio zainteresowałam sie tematem slow fashion. Slow fashion to świadome zakupy, kupowanie tylko tego, co nam potrzebne, jakość ponad ilość i organizowanie swojej garderoby tak, żeby służyła nam jak najdłużej i też jak najlepiej.

Czy ktoś sie tym tutaj też interesuje? Macie jakieś rady albo modowe techniki? :wink:
mastabasta
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 293
Rejestracja: 8 kwie 2020, o 14:33

Re: Slow fashion

Post autor: mastabasta » 12 gru 2020, o 00:13

Odkąd poczułam smak zarabiania pieniędzy tak żyję, dzięki temu nie mam kredytów i nigdy ich nie miałam, mam za to oszczędności ale uświadomiłaś mi że to się nazywa slow fashion ;-)
trusia26
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 139
Rejestracja: 10 wrz 2014, o 08:12
Lokalizacja: centrum

Re: Slow fashion

Post autor: trusia26 » 12 gru 2020, o 18:20

Ja najpierw pozbyłam się z domu nadmiaru wszystkiego, ucząc się jednocześnie jak kupować mniej.
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Slow fashion

Post autor: ImaSumak » 13 gru 2020, o 20:57

Temat i fajny i rzeka. :)
Ja nie jestem ekspertką, ale nie muszę, bo taką mam w domu.
Umiar w kupowaniu to raz, a dwa to kupowanie rzeczy już kupionych, czyli używanych. Nie jem zwierząt, bo je lubię. Zależy mi też by nie były masowo zabijane. Dlatego też np. rzeczy z nich wykonane kupuję z drugiego obiegu.
Lubię kiedy kobieta...
Awatar użytkownika
Prezzo
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 126
Rejestracja: 9 lip 2019, o 16:28

Re: Slow fashion

Post autor: Prezzo » 16 gru 2020, o 09:34

Jezeli chodzi o kupowanie w second handach to niestety nigdy nie bylam w tym dobra... Za bardzo nie wiem gdzie chodzic i jak szukac. Rzadko mam szczescie znalezc cos, co mi przypasuje.

Moje slow fashion postanowienie - kupowac z glowa. Czesto niestety inwestuje w ciuchy, ktore nijak pasuja do mojej garderoby, a potem narzekam, ze nie mam w co sie ubrac :roll:

A co do materialow ubran? Skupiacie sie, zeby bylo 100% bawelna? Czy poliester serio jest taki zly? :scratch:
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Slow fashion

Post autor: ImaSumak » 17 gru 2020, o 01:03

Poczytaj sobie oplastiku.
Lubię kiedy kobieta...
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Slow fashion

Post autor: dobranocka14 » 17 gru 2020, o 14:04

Prezzo pisze:
16 gru 2020, o 09:34
A co do materialow ubran? Skupiacie sie, zeby bylo 100% bawelna? Czy poliester serio jest taki zly? :scratch:
Nie skupiam się. Bawełna się odkształca więc ja patrzę żeby w ubraniach była domieszka innego włóķna. Czysta bawełna nie sprawdza się też kompletnie podczas wyjść w góry ani jako materiał na koszulkę ani na skarpetki, ani w sumie na nic, nawet na bieliznę. Zatrzymuje wilgoć i b. wolno schnie więc jest niepraktyczna. Do tego jest dużo bardziej podatna na zniszczenie.
Poliester ma więc w niektórych sytuacjach lepsze walory użytkowe dlatego odzież outdoorową/ sportową mam jeśli nie w 100% to w znacznym procencie wykonaną z poliestru czy tam innego, sztucznego włókna.
Ella_Bronia
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 619
Rejestracja: 15 mar 2013, o 18:41

Re: Slow fashion

Post autor: Ella_Bronia » 17 gru 2020, o 17:35

Prezzo pisze:
16 gru 2020, o 09:34
Jezeli chodzi o kupowanie w second handach to niestety nigdy nie bylam w tym dobra... Za bardzo nie wiem gdzie chodzic i jak szukac. Rzadko mam szczescie znalezc cos, co mi przypasuje.

Moje slow fashion postanowienie - kupowac z glowa. Czesto niestety inwestuje w ciuchy, ktore nijak pasuja do mojej garderoby, a potem narzekam, ze nie mam w co sie ubrac :roll:

A co do materialow ubran? Skupiacie sie, zeby bylo 100% bawelna? Czy poliester serio jest taki zly? :scratch:
Ja kupuje ubrania z poliestru, bo się nie gniotą i nie defasonują, nie tracą też koloru.
Co do bycia bardziej eko na polu cichów to kupuję mniej ubran, ale lepszej jakosci. Uwaga, droższe nie znaczy lepszej jakosci. Te lepszej jakosci są drozsze, ale to nie reguła.Nie kupuję też ubrań i butów ze względu na cenę, co kiedyś często robiłam. Nie kupuję ciuchow, ktore nie pasują mi pod kazdym względem. Problemem u mnie jest też brak miejsca na przechowywanie. Szafy pękają w szwach. Ponieważ moja sylwetka się nie zmienia, wszystko nawet z przed 20 lat na mnie pasuje, więc żal mi wyrzucić cos, co jest jeszcze dobre na mnie. Ostatnio robię przegląd ciuchów na pawlaczach , segreguje, oddaję, ale też planuję przerobki np. skracanie sukienek do bluzek żeby ciuch "przywrocić do obiegu". Zobaczymy co z tego wyjdzie. :-)
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Slow fashion

Post autor: ImaSumak » 17 gru 2020, o 20:33

Najkrócej:
Poliester to mikroplastik. Wraz z wodą z pralki trafia do rzek i oceanów. Zabija zwierzęta, bo nie da się go odfiltrować. Poza tym wdychasz go, a to jest szkodliwe, bo też jesteś zwierzęciem.

Kiedyś azbest uważano za genialny minerał, więc ładowano go niemal wszędzie. A jest potwornie szkodliwy.
To samo będzie z mikroplastikiem.
Lubię kiedy kobieta...
Ella_Bronia
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 619
Rejestracja: 15 mar 2013, o 18:41

Re: Slow fashion

Post autor: Ella_Bronia » 18 gru 2020, o 08:16

ImaSumak pisze:
17 gru 2020, o 20:33
Najkrócej:
Poliester to mikroplastik. Wraz z wodą z pralki trafia do rzek i oceanów. Zabija zwierzęta, bo nie da się go odfiltrować. Poza tym wdychasz go, a to jest szkodliwe, bo też jesteś zwierzęciem.

Kiedyś azbest uważano za genialny minerał, więc ładowano go niemal wszędzie. A jest potwornie szkodliwy.
To samo będzie z mikroplastikiem.
A wiesz ile pestycydow i randup'a uzywa się przy produkcji bawełny? Wszystko jest teraz skażone, wszedzie jest pełno plastiku i srodkow chemicznych.
abecaduo
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 483
Rejestracja: 2 wrz 2015, o 18:55

Re: Slow fashion

Post autor: abecaduo » 20 gru 2020, o 09:26

Ciekawy temat! Nie lubię mody i zajmowania się ubiorem, zakupów, przymiarek, ale jednak codziennie trzeba coś włożyć na siebie. Chciałabym dążyć do zminimalizowania swoich potrzeb w kilku obszarach, między innymi w obszarze ciuchowym. Ograniczenie swojej garderoby/przedmiotów wokół siebie na pewno uwalnia umysł od stresu, a portfel - od wydatków.
GrubaKaska
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 167
Rejestracja: 29 sie 2020, o 23:43

Re: Slow fashion

Post autor: GrubaKaska » 23 gru 2020, o 00:10

Pewnie. Od początku zarazy chodzę w dresie. Szmat nowych nie ma co kupować, bo zadek rośnie z miesiąca na miesiąc 😂
mastabasta
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 293
Rejestracja: 8 kwie 2020, o 14:33

Re: Slow fashion

Post autor: mastabasta » 23 gru 2020, o 21:06

GrubaKaska pisze:
23 gru 2020, o 00:10
Pewnie. Od początku zarazy chodzę w dresie. Szmat nowych nie ma co kupować, bo zadek rośnie z miesiąca na miesiąc 😂
:lol:
malina_grey
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 894
Rejestracja: 19 paź 2016, o 22:00

Re: Slow fashion

Post autor: malina_grey » 26 gru 2020, o 09:08

ImaSumak pisze:
13 gru 2020, o 20:57
Temat i fajny i rzeka. :)
Ja nie jestem ekspertką, ale nie muszę, bo taką mam w domu.
Umiar w kupowaniu to raz, a dwa to kupowanie rzeczy już kupionych, czyli używanych. Nie jem zwierząt, bo je lubię. Zależy mi też by nie były masowo zabijane. Dlatego też np. rzeczy z nich wykonane kupuję z drugiego obiegu.
A jak sobie radzisz np. z kupowaniem butów ze skóry ( jeśli rzecz jasna takie nosisz)?
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Slow fashion

Post autor: ImaSumak » 27 gru 2020, o 01:45

Ella_Bronia pisze:
18 gru 2020, o 08:16
ImaSumak pisze:
17 gru 2020, o 20:33
Najkrócej:
Poliester to mikroplastik. Wraz z wodą z pralki trafia do rzek i oceanów. Zabija zwierzęta, bo nie da się go odfiltrować. Poza tym wdychasz go, a to jest szkodliwe, bo też jesteś zwierzęciem.

Kiedyś azbest uważano za genialny minerał, więc ładowano go niemal wszędzie. A jest potwornie szkodliwy.
To samo będzie z mikroplastikiem.
A wiesz ile pestycydow i randup'a uzywa się przy produkcji bawełny? Wszystko jest teraz skażone, wszedzie jest pełno plastiku i srodkow chemicznych.
Mogłaś jeszcze wspomnieć o jeziorze Aralskim.

A potem wspólnie moglybyśmy się zastanowić dlaczego doszło do tej katastrofy. I w moim poscie poprzednim znalazłabyś ukrytą poradę w tym temacie. :)

A teraz wyobraź sobie, że budujesz dom z materiałów zawierających azbest. A sąsiadom, którzy się buntują tłumaczysz, że wszystko jest i tak teraz skażone i o randapie.
Idąc Twoim tokiem myślenia proponuję od razu przechodzić do filozoficznego sedna, że i tak umrzemy.
Lubię kiedy kobieta...
franklinM
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 68
Rejestracja: 15 lut 2017, o 14:33

Re: Slow fashion

Post autor: franklinM » 11 sty 2021, o 12:11

Super temat. Świadome zakupy są nie dla każdego. Jak dla mnie to tylko bawełna, ewentualnie z małą domieszka, wełna (wszystkie rodzaje, kaszmir nr 1 ale najdroższy, merinos - super, i owcza ok na swetry np). Nie znosze poliestru i chyba tylko toleruje w kurtkach bo sa lekkie i cieple i nie dotykam bezposrednio cialem. A buty to tylko skórzane, bo mam tylko kilka par i chodze w nich lata. Jeśli chodzi o bawełnę to supima jest najlepsza, z każdym praniem się ulepsza i super w dotyku. Szkoda ze allegro jest zasypane produktami z Chin a jakościowe produkty lepiej za granicą kupić i taniej niż w PL. Bo sprzedając ciuchy pod nieznaną nazwą i nazywając się "Designerem" z cenami z półki Gucci to troche przesada. Za to można fajne i tanie ciuchy "z drugiej ręki" np na vinted można wyhaczyć.
Awatar użytkownika
Prezzo
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 126
Rejestracja: 9 lip 2019, o 16:28

Re: Slow fashion

Post autor: Prezzo » 14 sty 2021, o 17:46

franklinM pisze:
11 sty 2021, o 12:11
Szkoda ze allegro jest zasypane produktami z Chin a jakościowe produkty lepiej za granicą kupić i taniej niż w PL. Bo sprzedając ciuchy pod nieznaną nazwą i nazywając się "Designerem" z cenami z półki Gucci to troche przesada. Za to można fajne i tanie ciuchy "z drugiej ręki" np na vinted można wyhaczyć.
Vinted tak, super! Drugie życie dla ubrań, których my już nie nosimy :)

Co do polskich marek to niekoniecznie się zgadzam. Jest tyle super polskich marek godnych uwagi! Dobra jakość, przejrzystość cen, modne ubrania i dodatki.

Jakie są wasze ulubione marki? :?:
franklinM
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 68
Rejestracja: 15 lut 2017, o 14:33

Re: Slow fashion

Post autor: franklinM » 23 sty 2021, o 14:06

Trudno poiwedziec ktore stosuja faktyczne "sustainability" a ktore troche i marketingują jako chwyt. Moge powiedziec co mi sie podoba/lubię COS, H&M (tylko czasami, bo cos to "odnoga h&m)...), Massimo Dutti, i czasem cos z Etsy recznie robione zamowie, Woolovers, Reiss, i H.Boss ma piekne rzeczy, Joseph rowniez. Mam troche roznych rzeczy, opisze szafe - trzy drzwiowa chyba sredniej wielkosci, 1/3 calosci nalezy do mojej połówki... wiec nie wiem czy to duzo czy malo...
Wikiwika12
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 45
Rejestracja: 15 wrz 2020, o 13:54

Re: Slow fashion

Post autor: Wikiwika12 » 5 lut 2021, o 12:34

Ja pierwsze co zrobiłam to pozbyłam się niepotrzebnych rzeczy, odzież której nie noszę sprzedałam albo wyrzuciłam do pojemnika na ubrania dzięki czemu inne osoby mogą z nich skorzystać. Później z czasem nauczyłam się jak kupować wszystkie potrzebne rzeczy jednocześnie mając ich jak najmniej, zaczęłam zwracać większą uwagę na skład ubrań. A co do butów to zawsze kupowałam jedne dobrej jakości, które służyły mi nawet kilka lat
Awatar użytkownika
muminek45
Posty: 7
Rejestracja: 21 cze 2021, o 09:45

Re: Slow fashion

Post autor: muminek45 » 22 cze 2021, o 07:48

tak, pozbycie się niepotrzebnych rzeczy z szafy to najlepszy krok. najważniejsze to podejść do tego z otwartą głową. chociaż niestety wiem, że slow fashion to także duży wydatek, bo te rzeczy do najtańszych nie należą niestety... mi ta koncepcja nie do końca leży, bo mój styl nieustannie się zmienia i modyfikuje, więc trudno jest mi być w jednym i trzymać się tego zawzięcie. ale jak już będę bogata to wiadomo, nie będę miała z tym problemów :lol: będzie mało ale dobrych jakościowo rzeczy!
dawaj sobie czas - zobaczysz jakie życie potrafi być proste :slonko:
Awatar użytkownika
Ironiq
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 63
Rejestracja: 11 paź 2007, o 00:00

Re: Slow fashion

Post autor: Ironiq » 16 sie 2021, o 16:24

slow jest dobre, jest wygodne, jest na czasie. Czy to slow fashion czy slow food. W odpowiedzi na makdonaldyzację społeczeństwa świadomość staje się przejawem zdrowego rozsądku. O zgrozo najlepsza metoda to jak zawsze czytać etykiety i kupować w zgodzie ze sobą. Czym się różni bawełna za 60 zł od tej za 150? Zwykle grubością (zestawienie - koszulka Diesla vs. Ralpha L). Obie są dobre, ale każda do czego innego. Ta za 60 to t-shirt, za za 150 to koszulka ciut bardziej mizisata, miękka. Podobnie majtki - większość jest z nylonu, nawet Triumph nie ma jakości tylko szajs za duży hajs. Proste gacie od Calvina Claina - 80-90% bawełny. Ale to etykietki i wciąż płacimy za markę.
Jak najlepiej?
Znaleźć bawełnę, która nas zaspokoi życiowo. I taką na t-shirta, i taką na polo, i jeszcze inną np. na pidżamę. Wynaleźć dobry sklep z dzianinami i mądrą ekspedientką. Doradzić, co do czego. I zanieść do krawca. Nie będzie tanio, ale nie okłamujmy się, nigdy nie było. I mieć tego swojego krawca najlepiej dożywotnio, bo przecież jak już pozna nasze wymagania i potrzeby i możliwości portfela naszego, to po co zmieniać?
slow life.
ODPOWIEDZ