Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Aktywnie, na sportowo, pasje, hobby, podróże, adrenalina... ciągle w szlafrokach jednak z ręką na pulsie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ireth
super forma
super forma
Posty: 9197
Rejestracja: 17 cze 2004, o 00:00
Lokalizacja: Ørestad City

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: Ireth » 11 kwie 2011, o 23:16

maszmnie pisze:A ja mam małą przerwę w bieganiu. Mam anginę i biorę antybiotyk.
Uuuu, to wracaj szybko do zdrowia.
Mnie tylko kolano lewe boli, mam nadzieje, ze to zmeczenie, a nie zapowiedz kontuzji...
Nim nasza kolej zdążymy jeszcze
Wspomnieć proroctwa i przepowiednie
Znaki na niebie myśli piwniczne
Które niejedną zabrały noc
Awatar użytkownika
Ireth
super forma
super forma
Posty: 9197
Rejestracja: 17 cze 2004, o 00:00
Lokalizacja: Ørestad City

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: Ireth » 12 kwie 2011, o 22:18

Dobranocko, jak to jest z dopasowaniem wysokosci kija do siebie? Znalazlam sobie jednodniowy kurs nauki techniki nordic walking za niska cene i poszlabym, ale musze miec swoje kijki. I znalazlam dwie rozne metody obliczania, wg jednej mam kupic 110 cm, wg drugiej 105 :?.
Nim nasza kolej zdążymy jeszcze
Wspomnieć proroctwa i przepowiednie
Znaki na niebie myśli piwniczne
Które niejedną zabrały noc
Awatar użytkownika
dobranocka13
super forma
super forma
Posty: 3030
Rejestracja: 19 lut 2006, o 00:00

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: dobranocka13 » 13 kwie 2011, o 00:04

Na kursie mnie uczyli, że przy wyborze powinno się kierować zasadą utrzymania kąta prostego w łokciu. Praktyka to potwierdziła. Jeśli możesz zmierzyć kije w sklepie to fajnie, jeśli kupujesz przez internet to do określenia wysokości możesz użyć dowolnego kija, nawet od szczotki do zamiatania. Oczywiście przy mierzeniu część do zamiatania jest na górze 8). Stań prosto, chwyć kij tak żeby łokieć miał kąt 90 stopni i zobacz jaka to wysokość.
Jeśli kupisz kije za wysokie to zawsze można je skrócić. To podobna prosta sprawa, z tym, że chyba sama w domu tego nie zrobisz. Ja swoje oddałam do skrócenia bo kupiłam nie w oparciu o powyższą zasadę a o info z neta, zanim się na kurs zapisałam.
Awatar użytkownika
Ireth
super forma
super forma
Posty: 9197
Rejestracja: 17 cze 2004, o 00:00
Lokalizacja: Ørestad City

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: Ireth » 13 kwie 2011, o 14:06

Dzieki; i nic nie trzeba dodawac do tej wysokosci na kiju od szczotki? Bo na jednej stronie pisali o podobnej metodzie, z tym, ze kazali dodac 5 cm.
Nim nasza kolej zdążymy jeszcze
Wspomnieć proroctwa i przepowiednie
Znaki na niebie myśli piwniczne
Które niejedną zabrały noc
Awatar użytkownika
M-planet
super forma
super forma
Posty: 1379
Rejestracja: 30 sty 2008, o 00:00
Lokalizacja: Wielka Deska Mazowiecka

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: M-planet » 13 kwie 2011, o 15:23

To przy założeniu, że intensywnie szorujesz. Jak większość praktykujących, których widzę na ulicach. :wink:
Awatar użytkownika
dobranocka13
super forma
super forma
Posty: 3030
Rejestracja: 19 lut 2006, o 00:00

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: dobranocka13 » 13 kwie 2011, o 17:28

Moim zdaniem nie ma potrzeby dodawania 5 cm. Jeśli zegniesz łokieć w kącie prostym to miejsce w którym mierzysz kij odpowiada mniej więcej środkowi rączki kija do NW, a że kije o stałej wysokości zmieniają swoją długość co 5 cm, to jeśli pomiar będzie na np. 107 cm to kupisz kije 110 cm. Jeśli na chwilę obecną kijek będzie Ci się wydawał nieco za długi (czyli nie pomiar na 102 a kijek na 110) to się nie przejmuj. Z czasem, po nabraniu wprawy w NW zamach ręką będziesz miała dłuższy i to odczucie zniweluje się.
Nie wiem czy Ci się te informacje przydadzą, bo sądząc po długości jaką sobie dobrałaś jesteś niższa, ale optymalna wysokość kijka dla kobiety o wzroście 167 cm, uprawiającej NW to 115 cm, ja przy 173 cm używam kijów 125 cm, choć może i nieco niższy też byłby OK. Dużo zależy od długości rąk, tułowia, nóg, od tego jak chodzisz.
Awatar użytkownika
Ireth
super forma
super forma
Posty: 9197
Rejestracja: 17 cze 2004, o 00:00
Lokalizacja: Ørestad City

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: Ireth » 14 kwie 2011, o 15:24

Mam 168 cm, znalazlam gdzies w necie, ze to trzeba przemnozyc przez 0,66, stad mi wyszlo to 110 cm. Bylam dzis w trzech sklepach ze sprzetem, ale widac to sport niszowy, bo nigdzie kijkow nie ma, bede kupowac przez neta zatem.
Kurde, no i nie wiem, co zrobic, najlepiej by mi bylo poczekac z kupnem do "po kursie", zebym byla pewna, ze kupie dobre.
Nim nasza kolej zdążymy jeszcze
Wspomnieć proroctwa i przepowiednie
Znaki na niebie myśli piwniczne
Które niejedną zabrały noc
Awatar użytkownika
dobranocka13
super forma
super forma
Posty: 3030
Rejestracja: 19 lut 2006, o 00:00

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: dobranocka13 » 14 kwie 2011, o 20:53

Przy takim przemnożeniu to ja musiałabym mieć kije 115 cm - to stanowczo za krótkie. Podpytałam jeszcze dwóch instruktorek - na Twój wzrost obie podały 115 cm.
Jeśli to jednak możliwe to wstrzymaj się z zakupem do "po kursie". To najlepsze rozwiązanie, sama zresztą widzisz.
P.S.Trochę mnie zaskoczyło, że kijki do NW to w Danii towar deficytowy, zawsze myślałam, że to sport popularny w całej Skandynawii i ze sprzętem nie ma problemu.
berta73
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 39
Rejestracja: 26 cze 2010, o 15:32

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: berta73 » 14 kwie 2011, o 22:55

Kod: Zaznacz cały

Kurde, no i nie wiem, co zrobic, najlepiej by mi bylo poczekac z kupnem do "po kursie", zebym byla pewna, ze kupie dobre.
A nie brałaś pod uwagę kijków teleskopowych są równie dobre, chodzę z takimi juz bardzo długo i nic złego z nimi się nie dzieje. A jeśli chodzi o dobranie długości może tu będzie ci łatwiej znaleźć odpowiedz? http://nordic.walking.na7.pl/content/view/6/6/
Awatar użytkownika
Florka
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 1381
Rejestracja: 3 mar 2010, o 08:25
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: Florka » 15 kwie 2011, o 08:59

pamiętajcie żeby wybrać dobre końcówki
Obrazek te są najlepsze
a najwygodniejsze będą z takimi rękawicami: Obrazek
nie chcę być posądzona o reklamę ale wg. mnie dobre i tanie są kije od sprzedawcy z Allegro: SportsSharkjak dobrać kijki do wzrostu: Obrazek
... ale to tylko moje zdanie.
Awatar użytkownika
Ireth
super forma
super forma
Posty: 9197
Rejestracja: 17 cze 2004, o 00:00
Lokalizacja: Ørestad City

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: Ireth » 15 kwie 2011, o 15:54

Dzieki za porady, dziewczyny.

Dobranocko, no przynajmniej w Kopenhadze malo popularny to sport. Mase ludzie biega, jeszcze wiecej jezdzi na rowerze, ale z kijkami przez te pare lat mojego tu mieszkania widzialam tylko jedna osobe.
Nim nasza kolej zdążymy jeszcze
Wspomnieć proroctwa i przepowiednie
Znaki na niebie myśli piwniczne
Które niejedną zabrały noc
Awatar użytkownika
Japonka
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 3906
Rejestracja: 3 paź 2004, o 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: Japonka » 15 kwie 2011, o 16:41

Dziewczyny, szczerze: fajne to jest tak z kijami biegać?
Ja jakoś nie mam do tego przekonania.
Pozdrawiam Piękne Panie
Awatar użytkownika
maszmnie
super forma
super forma
Posty: 1032
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 00:00

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: maszmnie » 15 kwie 2011, o 20:12

dobranocka13 pisze:Przy takim przemnożeniu to ja musiałabym mieć kije 115 cm - to stanowczo za krótkie. Podpytałam jeszcze dwóch instruktorek - na Twój wzrost obie podały 115 cm.
Jeśli to jednak możliwe to wstrzymaj się z zakupem do "po kursie". To najlepsze rozwiązanie, sama zresztą widzisz.
P.S.Trochę mnie zaskoczyło, że kijki do NW to w Danii towar deficytowy, zawsze myślałam, że to sport popularny w całej Skandynawii i ze sprzętem nie ma problemu.
A ja jestem w szoku, że dopasowanie jest tak problemowe.
Pomimo to mam na nie ochotę.
Awatar użytkownika
dobranocka13
super forma
super forma
Posty: 3030
Rejestracja: 19 lut 2006, o 00:00

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: dobranocka13 » 15 kwie 2011, o 22:26

Sport jest fajny a dobór nie jest trudny jeśli kurs można przejść na pożyczonych i wtedy zdecydować o długości. Inaczej, to nieco loteryjnie wygląda.
Awatar użytkownika
Eile
super forma
super forma
Posty: 1624
Rejestracja: 1 mar 2008, o 01:00

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: Eile » 16 kwie 2011, o 11:08

Ireth pisze:Trzymajmy sie marudy :cool:
A to jakos tak samo wyszlo, truchtalo mi sie sympatycznie, to pomyslalam, ze sprobuje, ile dam rade :) Po drodze sie zgubilam zreszta, wiec moze dlatego mi sie udalo tyle wytrzymac, nie myslalam, ze jestem zmeczona, tylko jak mam do domu trafic :lol:.
Ja też zaczełam biegać. Zaskakuje mnie błyskawiczny przyrost formy. A wydawało mi się, że sytuacja jest gorzej niż beznadziejna.
Awatar użytkownika
maszmnie
super forma
super forma
Posty: 1032
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 00:00

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: maszmnie » 17 kwie 2011, o 21:33

Po raz pierwszy od 10 dni i kuracji antybiotykowej zaczęłam biegać. Wydłużyłam czas o 5 minut.
Ireth, dziś biegałam z mp3 przy muzyce zdecydowanie lepiej się biega :)
Awatar użytkownika
M-planet
super forma
super forma
Posty: 1379
Rejestracja: 30 sty 2008, o 00:00
Lokalizacja: Wielka Deska Mazowiecka

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: M-planet » 18 kwie 2011, o 13:55

Zakupiłyście buty do biegania, jakaś amortyzacja i takie tam, czy na bele czym? :faja:
Awatar użytkownika
Ireth
super forma
super forma
Posty: 9197
Rejestracja: 17 cze 2004, o 00:00
Lokalizacja: Ørestad City

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: Ireth » 18 kwie 2011, o 14:38

maszmnie pisze:Po raz pierwszy od 10 dni i kuracji antybiotykowej zaczęłam biegać. Wydłużyłam czas o 5 minut.
Ireth, dziś biegałam z mp3 przy muzyce zdecydowanie lepiej się biega :)
Brawo :) Byle tak dalej! Zrobilas sobie specjalny energetyzujacy muzyczny zestaw do biegania?

Ja mam teraz system taki: w jednym tygodniu biegam trzy razy, w drugim, luzniejszym dla mnie, cztery. Przynajmniej raz w tygodniu staram sie przebiec 10 km, reszta treningow to okolo 5-7 km. Probowalam dolozyc "przebiezki", ale na razie idzie mi tak sobie, ciezko wyregulowac potem oddech. A chcialam je dolozyc, bo waga mi stanela i ani drgnie, a uwazam i na to, ile jem, i dolozylam sobie cwiczenia w domu, a tu nic :(.

M-Planet, kupilam buty do biegania, przynajmniej z nazwy, ale tanie byly, wiec pewnie nie sa optymalne.
Nim nasza kolej zdążymy jeszcze
Wspomnieć proroctwa i przepowiednie
Znaki na niebie myśli piwniczne
Które niejedną zabrały noc
Awatar użytkownika
maszmnie
super forma
super forma
Posty: 1032
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 00:00

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: maszmnie » 18 kwie 2011, o 15:34

Ireth pisze:
maszmnie pisze: Byle tak dalej! Zrobilas sobie specjalny energetyzujacy muzyczny zestaw do biegania?
Same kawałki które lubię słuchać.
M-planet pisze:Zakupiłyście buty do biegania, jakaś amortyzacja i takie tam, czy na bele czym? :faja:
Ja na razie mam buty i dres sportowy na wykończenie. Biegam późnym wieczorem więc nic nie widać :mrgreen:

Jak tylko moje bieganie przyniesie efekt, to zakupię profesjonalne wdzianko :)
Awatar użytkownika
dobranocka13
super forma
super forma
Posty: 3030
Rejestracja: 19 lut 2006, o 00:00

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: dobranocka13 » 18 kwie 2011, o 21:16

Buty z amortyzacją, koniecznie :). Zaczęłam biegać w adidasach na cienkiej podeszwie bo takie tylko miałam ale bolały mnie piszczele i kolana, kupiłam więc specjalne do biegania. Dziewczyna, która mi je dobierała, zadawała dużo pytań (coś o stopie pronującej, podłoże na jakim biegam, itd) a potem przyniosła dwie pary do wyboru. Wydatku, choć w moim odczuciu spory, jednak nie żałuję. Różnica w komforcie biegania jest ogromna, kolana mi się odwdzięczają :wink: no i na orbitreku też się w nich fajnie ćwiczy.
Fanką biegów jednak nie zostanę.

A jak mierzycie przebiegniętą odległość? Są jakieś w miarę tanie liczniki odległości?
Awatar użytkownika
maszmnie
super forma
super forma
Posty: 1032
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 00:00

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: maszmnie » 18 kwie 2011, o 21:26

dobranocka13 pisze:[/size].

A jak mierzycie przebiegniętą odległość? Są jakieś w miarę tanie liczniki odległości?

Nie mierze w kilometrach, tylko czasowo. Kilometry wejdą w grę, jak będę miała lepszą kondycje.
Awatar użytkownika
M-planet
super forma
super forma
Posty: 1379
Rejestracja: 30 sty 2008, o 00:00
Lokalizacja: Wielka Deska Mazowiecka

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: M-planet » 19 kwie 2011, o 09:22

http://www.punktzdrowia.pl/zdrowie/cwic ... egania.php
No tak, z jednej strony szkoda by było wywalić kasę na coś, co może się skończyć słomianym zapałem, ale z drugiej zrobienie sobie kuku już przy pierwszych podrygach do dalszych działań nie zachęci...
Awatar użytkownika
Ireth
super forma
super forma
Posty: 9197
Rejestracja: 17 cze 2004, o 00:00
Lokalizacja: Ørestad City

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: Ireth » 19 kwie 2011, o 13:24

dobranocka13 pisze:A jak mierzycie przebiegniętą odległość?
Na terenie, gdzie biegam, czesto odbywaja sie zawody, wiec mozna w sieci znalezc mapke z zaznaczonymi trasami i opisem, ile to kilometrow, stad wiem :)
Nim nasza kolej zdążymy jeszcze
Wspomnieć proroctwa i przepowiednie
Znaki na niebie myśli piwniczne
Które niejedną zabrały noc
shaggy
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 25
Rejestracja: 13 kwie 2010, o 20:13
Lokalizacja: Nibylandia

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: shaggy » 19 kwie 2011, o 16:12

Tutaj coś do mierzenia tras :)
http://www.mapmyrun.com/routes/create/
Awatar użytkownika
dobranocka13
super forma
super forma
Posty: 3030
Rejestracja: 19 lut 2006, o 00:00

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: dobranocka13 » 19 kwie 2011, o 22:05

Ja tak naprawdę to potrzebuję licznika do NW, chodzimy w różnych miejscach, niekoniecznie utartymi trasami, w związku z czym nie mam jak ich wcześniej wyznaczyć lub nie da się ich wyznaczyć i ocenić odległości. A czasami chodzimy naprawdę dużo i chciałabym wiedzieć czy to 20 czy 25 km, bo "na oko" lub "po czasie przejścia" za nic nie umiem ocenić, nie mówiąc o tym, że chciałabym porównać swoje wyniki na krótszych odcinkach z wynikami zwycięzców zawodów :) .
Nic to, póki co oprę się na przypuszczeniach :wink:
Awatar użytkownika
czarna_ziemia
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 16
Rejestracja: 18 kwie 2011, o 20:50

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: czarna_ziemia » 20 kwie 2011, o 18:47

Ja się uczę biegać z psem. Chwilowo wygląda to tak, że głównie go holuję...chyba, że spotkamy jakiegoś interesującego czworonoga - wtedy jestem holowana. Trasę mierzę wzrastającym oporem, ale 20-30 miut dajemy radę.
Awatar użytkownika
Ireth
super forma
super forma
Posty: 9197
Rejestracja: 17 cze 2004, o 00:00
Lokalizacja: Ørestad City

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: Ireth » 30 kwie 2011, o 16:01

Dostalam w prezencie kijki do NW. Ale cos tak czuje, ze synchronizacja ruchow reki i nogi to bedzie wyzwanie :lol:
Nim nasza kolej zdążymy jeszcze
Wspomnieć proroctwa i przepowiednie
Znaki na niebie myśli piwniczne
Które niejedną zabrały noc
Awatar użytkownika
dobranocka13
super forma
super forma
Posty: 3030
Rejestracja: 19 lut 2006, o 00:00

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: dobranocka13 » 1 maja 2011, o 12:21

Ireth pisze: Ale cos tak czuje, ze synchronizacja ruchow reki i nogi to bedzie wyzwanie :lol:
eee, no daj spokój ... :>
Awatar użytkownika
M-planet
super forma
super forma
Posty: 1379
Rejestracja: 30 sty 2008, o 00:00
Lokalizacja: Wielka Deska Mazowiecka

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: M-planet » 6 maja 2011, o 09:31

Swoją drogą, jak widzę ceny na pudełku butów: 41 euro, 378 zł, czuję się jak dumna przedstawicielka Najbogatszego Narodu w Europie. (a może najbiedniejszego? Bo skoro ojro kosztuje 9 pln... ) :scratch:
Hmmm.
Jeszcze takie coś znalazłam: http://www.asics.pl/running/knowledge/r ... -pronacji/
i namiary na sklep w Wawie, gdzie buty pomogą dobrać ludzie, którzy wiedzą, o czym mówią, z autopsji. Tylko nie wiem, czy mi tu wolno dać cynk. :P Jakby co, mogę na priv.
Awatar użytkownika
babette
super forma
super forma
Posty: 7356
Rejestracja: 25 paź 2005, o 00:00
Lokalizacja: Spod Grunwaldu

Re: Jogging/nordic walking dla poczatkujacych

Post autor: babette » 6 maja 2011, o 20:48

M-planet pisze:Swoją drogą, jak widzę ceny na pudełku butów: 41 euro, 378 zł, czuję się jak dumna przedstawicielka Najbogatszego Narodu w Europie. (a może najbiedniejszego? Bo skoro ojro kosztuje 9 pln... ) :scratch:
Hmmm.
Jeszcze takie coś znalazłam: http://www.asics.pl/running/knowledge/r ... -pronacji/
i namiary na sklep w Wawie, gdzie buty pomogą dobrać ludzie, którzy wiedzą, o czym mówią, z autopsji. Tylko nie wiem, czy mi tu wolno dać cynk. :P Jakby co, mogę na priv.
W tym linku jest obrazek opisany "Mała pronacja (zwana również supinacją)" - i tego nie rozumiem zupełnie, bo to są dwa różne ruchy, nawracania i odwracania (fakt, że łatwiej sobie je wyobrazić w rękach) za to znalazłam coś, co bardziej do mnie przemawia: http://www.runnersworld.com/article/0,7 ... -0,00.html
i Obrazek

Ja buty ścieram symetrycznie, więc w żadnych ekspertów się nie bawię.
BTW - czytałam w GW, że biegacz na ekwipunek letni wydaje ok. 3 tys., na zimowy 5 tys.
Wpis pierwotny skonfiskowany.
Niezgodność z ACTA.
ODPOWIEDZ