Rzecz o coming out 1 - wstęp

Czym jest proces ujawnienia się, jakie są jego fazy. Wstęp do cyklu artykułów napisanych przez Ygę Kostrzewę, publikowanych w magazynie Queer City. Teraz także w portalu Kobiety Kobietom.
Coming out, czyli z angielskiego "wyjście z ukrycia", "ujawnienie się" jest procesem, który - prędzej czy później, w mniejszym lub większym stopniu - dotyczy każdego z nas. A wszystko dlatego, iż w społeczeństwie pojawiamy się z domniemaniem heteroseksualnym - prawie każdy o nas (i o innych) tak myśli, dlatego coming out (czy ktoś może wymyślił dobry polski odpowiednik?) jest pokazaniem się z nowej (niekoniecznie lepszej czy gorszej) strony, ujawnieniem swojej drugiej twarzy.

"Wyjście z ukrycia", powiedzenie głośno o swojej orientacji seksualnej, staje się ważnym, niejednokrotnie przełomowym przeżyciem w życiu każdej osoby homoseksualnej. Dla większości z nas jest to proces bolesny i trudny, niejednokrotnie odkładany z miesiąca na miesiąc, z roku na rok. Próbujemy wtedy znaleźć osobę, której moglibyśmy powierzyć naszą tajemnicę - jest to zazwyczaj przyjaciółka, przyjaciel, bliska osoba, którą darzymy zaufaniem, czasem ktoś z rodziny.

Coming out może być przeżyciem pozytywnym, zaczerpnięciem świeżego powietrza, odkryciem nowych lądów, akceptacją swojej orientacji seksualnej, sposobem na normalne życie w zgodzie ze sobą. Może być początkowym etapem na drodze do szczęścia i spełnienia, ale może też być początkiem trudnej drogi i ciągłego spotykania się z innością w obcej rzeczywistości. Coming out to pokonanie wysokiej poprzeczki, przede wszystkim wobec siebie.
Każdy coming out jest jedyny w swoim rodzaju, przeżywany przez nas bardzo indywidualnie, na różnych etapach naszego rozwoju osobistego - emocjonalnego, psychofizycznego. Dla niektórych może być zwyczajnym odkryciem swojej tożsamości seksualnej, dla innych jest ciężką walką o swoje JA. Na pewno łatwiej go przeżywać w środowisku rozumiejącym i kochającym lub po prostu tolerancyjnym. Na pewno też staje się mniej bolesny, kiedy mamy przy sobie kogoś bliskiego, kogoś, kogo darzymy autorytetem i zaufaniem.
Prawdziwy problem wydaje się być na początku drogi, kiedy dojrzewa w nas świadomość siebie samych, konfrontująca się z otoczeniem, które rzadko kiedy jest akceptujące i sprzyjające, a często nawet wrogie. Często dojrzewa w nas wtedy radość wynikła z budzących się uczuć i fascynacji tą samą płcią skonfrontowana czasem z przykrym doświadczeniem odrzucenia przez osobę, którą pokochaliśmy.

Trudno powiedzieć, czy coming out jest w zupełności możliwy i czy się "opłaca". Trudno przewidzieć jaka będzie reakcja otoczenia. Czy we właściwym momecie zdecydowaliśmy się o sobie powiedzieć. Na pewno jest to decyzja bardzo trudna dla każdego z nas i ciężko jest "wyczuć" odpowiedni moment - możę okazać się, iż jest on odpowiedni dla nas, ale nie dla drugiej strony - obojętnie kim ona będzie.

Należy przede wszystkim pamiętać, iż ujawnianie się jest procesem, a nie jednostkowym zdarzeniem. Jego rozpoczęcie jest jak zapalenie lontu przy wybuchu dynamitu. Możę się zdarzyć, iż nie będziemy móc kontrolować jego rozwoju, lepiej jednak byłoby, abyśmy przemyśleli jak najwięcej aspektów i dróg możliwego rozwoju zdarzeń.

Proces ujawniania się składa się z kilku faz (wg. R. Eichberga), które z kolei wpisane są szerzej w rozwój tożsamości seksualnej (homoseksualnej). Przeczytaj w kolejnych artykułach:

1. Faza osobista

2. Faza prywatna

3. Faza publiczna
Yga Kostrzewa
Data publikacji w portalu: 2003-08-05
Lektura:
Rob Eichberg "Ujawnij się. Prawda lesbijek i gejów", Jacek Santorski & Co, Warszawa 1995
Don Clark "Lesbijki i geje. Jak ich kochać", Wydawnictwo Da Capo, Warszawa 1995

Artykuł był opublikowany w magazynie Queer City
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

ellzbieta2005-03-01 09:41
Pytasz, czy ktoś wymysli polski odpowiednik "coming out". Ja sie ptytam po co? Nie znam angielskiego, ale te słowa są bardzo znane a ich znaczenie nośne, szerokie, ładnie brzmiące. Moim zdaniem nie potrzeba ich tłumaczyć. Sam proces nie jest dla wszystkich dostepny i to nie tylko dla homosekualnych. Ile jest z pozoru normalnych, a nie znających swojej prawdziwej twarzy. Bo dla mnie, po kilku krotnym przeczytaniu Twopje tekstu i głębokim namyśle, coming aut, to szukanie i znalezienie właściwej twarzy, prawdziewej mnie! Pozdr Ela

ulka2005-06-09 22:11
Niezwykle trafnie opisany proces coming out-u , faza po fazie - w pełni się z nim utożsamiam .

tinag2005-11-10 15:15
Cały czas uciekam, wręcz przeciwnie – nie przed sobą... przed homofonią i katolikami...

SILNA88  InnaGG5585522@interia.eu2006-11-19 06:40
JA NA RAZIE POWIEDZIAŁAM DWUM PRZYJACIÓŁKOM I MAMIE.JEST W PORZĄDKU. NAJBARDZIEJ ZALEŻAŁO MI NA MAMIE. NIEDAWNO SPYTAŁAM SIĘ NA ILE MNIE KOCHA W SKALI OD 1 DO 10. A MAMA POWIEDZIAŁA ŻE SKALA OD 1 DO 10 JEST ZAMAŁA, ŻE KOCHA MNIE BEZWARUNKOWO BEZ WZGLĘDU NA TO CZY JESTEM BI CZY HOMOSEKSUALNA, ŻE JESTEM JEJ DZIECKO. PRZYJACIÓŁKI TO ZAAKCEPTOWAŁY SPOKOJNIE, POWIEDZIAŁA JEDNA Z DRUGĄ ŻE DALEJ JESTEŚMY PRZYJACIÓŁKAMI I TO NICZEGO NIEZMIENIA CHOCIAŻ OBYDWIE SĄ HETERO. POWIEDZIAŁY MI ŻE DUŻO WNOSZĘ DO ICH ŻYCIA, ZAWSZE MOGĄ ZE MNĄ O WSZYSTKIM POGADAĆ, JESTEM DYSKRETNA I NIKOMU NIC NIEPOWIEM JAK COŚ POWIERZĄ, ŻE JESTEM IM POTRZEBNA. =) ALEKSANDRA G. 88. 24.02.

SILNA88  InnaGG5585522@interia.eu2006-11-19 06:50
Z KAŻDYM DNIE STAJE SIĘ SILNIEJSZA, CORAZ BARDZIEJ ZACZYNAM AKCEPTOWAĆ SWÓJ BISEKSUALIZM Z PRZEWAGĄ POCIĄGU DO WŁASNEJ PŁCI. DOSTAŁAM DUŻO WSPARCIA OD NICH, CHOCIAŻ NIEUPOMINAŁAM SIĘ. JAK KTOŚ CIĘ WSPIERA TO JEST TROCHE LŻEJ. MAMA WIE TYLKO ŻE JESTEM, O CAŁEJ RESZCIE NIEWIE. NIECHCE JEJ NARAZIE BULWERSOWAĆ. ALE KIEDYŚ WSZYSTKO JEJ OPOWIEM NAWET O TYM POBICIU.

SILNA88  InnaGG5585522@interia.eu2006-11-19 07:11
DROGA TINAG ! SERDECZNIE CI WSPÓŁCZUJE, ROZUMIE, WIEM PRZEZ CO PRZECHODZISZ, JAK SIĘ MĘCZYSZ I CIERPISZ. TEŻ UCIEKAŁAM (GŁÓWNIE ) PRZED HOMOFOBAMI. MIEWAM TEŻ CZASAMI GORSZE DNI. MOMENTAMI ZASTANAWIAM SIĘ JAK ŻYĆ, JAK POGODZIĆ Z RELIGIĄ, JAK PORADZIĆ SOBIE Z WŁASNĄ FRUSTRACJĄ, ZŁOŚCIĄ, GNIEWEM, AGRESJĄ, INNYM RAZEM POCZUCIEM BEZNADZIEJI CZY ''STANIA W MIEJSCU''. JAK SOBIE RADZIĆ ZE SWOIM PORYWCZYM,GWAŁTOWNYM, WYBUCHOWYM OGNISTYM TEMPERAMENTEM I DOCENIĆ SWOJE MOCNE STRONY NP TO ŻE JESTEM WSPIERAJĄCA,WYTRWAŁA,KONSEKWENTNA,STANOWCZA, ZDETERMINOWANA,AKTYWNA,ENERGICZNA.

SILNA88  InnaGG5585522@interia.eu2006-11-19 08:13
TINAG MAM PROŚBE DAJ MI ADRES SWOJEGO MAJLA I NUMER GG. PISZ O TYM CO PRZEŻYWASZ, WYRZUĆ TO Z SIEBIE. TO POMAGA , OCZYSZCZA, DAJE POCZUCIE ULGI.NO MOŻE NIE AŻ TAK DO KOŃCA ALE DUŻO LŻEJ JEST. MOŻE TY TEŻ NIELUBISZ OKAZYWAĆ PUBLICZNIE SŁABOŚCI ? MNIE KUMPELA ZACHĘCAŁA CAŁY CZAS W NAJWIĘKSZYCH DOŁACH DO WYGADANIA SIĘ, (nawet wypłakania) AŻ ULŻY. JAK POMAGAJĄ DŁUGIE SPACERY,ROWER,JAZDA NA RPLKACH,CZYTANIE KSIĄŻEK,ROBIENIE ZAKUPÓW,ŁYŻWY,BASEN,KOSZYKÓWKA,NOGA, MOŻE ZACHODNIE SZYUKI WALKI, ALBO SIŁOWNIA TO PRAKTYKUJ. JAK MALUJESZ JAKIEŚ OBRAZY A TO CIĘ ODSTRESOWUJE TO MALUJ, A JAK PISANIE TO PROWADŻ PAMIĘTNIK. DBAJ O SIEBIE. MASZ JAKIEŚ AUTORYTETY ?-NAŚLADUJ, IDOLI?- BIEŻ PRZYKŁAD. MOJĄ IDOLKĄ JEST De_MONIK. PROSTO , MĄDRZE I CIEKAWIE PISZE.

SILNA88  InnaGG5585522@interia.eu2006-11-19 08:41
CO KOLWIEK KTOŚ Z WAS CHCE WIEDZIEĆ O MNIE TO PISZCIE NA MOJEGO MAJLA. ALBO MACIE NR GG 8128314. BARDZO CHĘTNIE ZAKUMPLUJE SIĘ, POGADAM, ZAPRZYJAŻNIE. TINAG NAPISZ DO MNIE. JESTEM DO WASZEJ DYSPOZYCJI, CHĘTNIE SŁUŻE WSZELKĄ POMOCĄ, RADĄ. PISZCIE JAK NAJCZĘŚCIEJ I JAK NAJWIĘCEJ. JESTEM OTWARTA DLA WAS. ZADAWAJCIE PYTANIA. MIESZKAM W MUSZYNIE TO MNIEJSZE MIASTO/WIEŚ ZA KRYNICĄ OK WIĘKSZEGO MIASTA NOWEGO SĄCZA. DOBRZE ZNANE SĄ MI RÓWNIEŻ KATOWICE, BYTOM,ZABRZE,GLIWICE I ŁÓDŻ. CZĘSTO W WAKACJE TAM PRZYJEŻDŻAM W RODZINNE STRONY NA ŚLĄSK, DO ZNAJOMYCH. OTWÓRZCIE SIĘ. pytanko odpiszecie? POZDRAWIAM, TRZYMAJCIE SIĘ OLKA =) .

SILNA88  InnaGG5585522@interia.eu2007-03-27 18:06
Mój obecny numer gg to 1 5 0 0 1 4 1 . Tamten jest nieważny .

zawirowanie2007-06-04 15:47
faceci mysla fjutem-to jednak prawda... Kobietki, najważniejsze to być szczerą wobec samej siebie!!

SILNA882007-06-16 21:26
zawirowanie, w pęni się z Tobą zgadzam. =)

SILNA88  InnaGG5585522@interia.eu2007-06-25 12:53
Do Anajki : Bardzo Cię przoszę , daj mi swój nr gg albo dokładny adres mail bo niemam jak Ci odpisać . Chętnie nawiążę ciekawą konwersację / znajomość . Podaję tu mponownie mój nr gg : 1 5 0 0 1 4 1. Czekam na Twój odpis , mam nadzieję że odezwiesz się i poklikamy. = ) POZDRAWIAM.


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  ZOBACZ TAKŻE  

Ostatnio komentowane:

80kobiet Tori Amos
Ala44 Fajna opinia dodana 2020-02-09 18:27:52
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Seks lesbijski. 101 pozycji - Schell Jude
Ja nie znalazłam tutaj nic ciekawego dla siebie, być może osoby, które są kompletnie zielone w tym temacie...

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020