Mężczyzna od podstaw. Podróż pewnej kobiety do świata mężczyzn i z powrotem

Mężczyzna od podstaw Vincent Norah
Ocena: ocena: 3.25 /głosów: 4

Zaloguj się, aby ocenić!

Norah chciała wniknąć w świat mężczyzn, aby ich lepiej poznać, zrozumieć, podpatrzyć i zobaczyć, czym się kierują w stosunku do kobiet, jakie mają odczucia, jak się zachowują, gdy kobiet nie ma wokoło.
Norah Vincent, autorka tej dość ciekawej i odważnej – w wielu aspektach – książki, kontynuuje tradycję antropologiczną i socjologiczną obserwacji uczestniczącej, ale w wymiarze totalnym. Aby całkowicie poświęcić się swojemu badaniu i wczuć w rolę, którą sobie narzuciła, przeobraziła się w mężczyznę. Kosztowało ją to wiele: przede wszystkim 2 lata życia w obcej skórze, a w zasadzie życia podwójnego, gdyż rolę mężczyzny odgrywała kilkanaście godzin na dobę przez półtora roku, będąc kobietą w zasadzie tylko prywatnie, w swoim domu i duszy. Aby jej mężczyzna Ned był jak najbardziej wiarygodny, skorzystała z usług charakteryzatorki, nauczyciela emisji głosu i trenera na siłowni. Norah chciała wniknąć w świat mężczyzn, aby ich lepiej poznać, zrozumieć, podpatrzyć i zobaczyć, czym się kierują w stosunku do kobiet, jakie mają odczucia, jak się zachowują, gdy kobiet nie ma wokoło.

Norah przeobraziła się w Neda i to jego oczami patrzymy na przygody, które sobie przygotował, podążamy za nim, jednocześnie mając komfortowy dostęp do bezpośrednich myśli i relacji z wydarzeń widząc je oczami autorki. Swoją podróż autorka odbyła w rejony niedostępne w kulturze amerykańskiej dla kobiet; w książce kategoryzując je na: męski klub gry w kręgle, klub striptizowy, różne bary i kluby, gdzie można zapoznać/poderwać kobiety, męski klasztor, pracę w firmie akwizycyjnej, męską grupę terapeutyczną. Krok po kroku autorka-Ned odsłania nam teatr, którym jest odgrywanie męskich (i żeńskich) ról w męskim (żeńskim) świecie.

W każdym z tych miejsc Norah jako Ned spędziła od kilku dni do kilku tygodni, na końcu ujawniając swą kobiecą tożsamość któremuś z uczestników, ponieważ miała wyrzuty sumienia oraz była ciekawa ich reakcji na fakt, że przez ten cały czas mieli do czynienia z kobietą i obnażając odgrywanie gender, pokazując im, co się za tym kryje, jaka jest to niebezpieczna pułapka społeczna.

Czytając o „męskich” zachowaniach tych mężczyzn miałam wrażenie potwierdzania moich myśli i obserwacji na ten temat. Coś, co czujemy podskórnie, co zauważamy i o czym myślimy, ale trudno to czasem ubrać w słowa. Autorka zrobiła to bezbłędnie, doskonale wyczuwając zarówno napięcie pomiędzy mężczyznami, jak i łączącą ich niewidzialną więź braterstwa czy przyjaźni.

Pytanie tylko, czy autorka/badaczka dotknęła męskości pierwotnej, jaką ona jest, czy tej wtórnej, zniekształconej wobec pierwotnej przez wpływ społeczny, i o której męskości właśnie pisze? To odwieczna dyskusja – niczym z przypowieści o jajku i kurze - czy męskość, jaką znamy jest tą naturalną, daną mężczyznom, czy też właśnie ta, jaką znamy i jaką widzimy – ukształtowana jest przez kulturę, wychowanie i relacje społeczne?

Bardzo celne uwagi dotyczą konieczności społecznego określenia płci człowieka, uczestnika społecznego. Każdy z nas musi mieć jakąś płeć, obowiązuje tu zasada atomizacji – musimy być, określać się jako mężczyzna lub kobieta, inaczej nie możemy funkcjonować społecznie lub też możemy mieć pewne kłopoty: „Ludzie stoją przez chwilę dosłownie sparaliżowani, czasem łagodnie, czasem totalnie spanikowani, jeśli nie potrafią określić czyjejś płci. Widać na twarzy malujące się zmieszanie […]. Jeżeli ludzie nie potrafią określić czyjejś płci, nie mają pojęcia, jak się do takiej osoby odnosić. Nie wiedzą, jakim kodem mają się posługiwać, jakim językiem mówić, jakich konkretnie używać słów i gestów […]. Myślenie przez pryzmat kulturowych oczekiwań związanych z płcią w tak dużym stopniu dominuje w życiu społecznym, że zaczęłam się zastanawiać, czy w ogóle jest możliwe, aby ktokolwiek był w stanie odnosić się do płci innych ludzi w sposób neutralny […].”

Wniosek jest jeden: „mężczyźni i kobiety nareszcie w czymś się zgadzają: że to system jest do dupy”. Pytanie oczywiście, co z tym zrobimy, co jesteśmy w stanie zrobić – w imię poprawy czy zmiany tego systemu. Na co nas stać i na ile jesteśmy w stanie przeciwstawić się temu, co nam się nie podoba. I na ile jesteśmy w tym leniwi, a na ile boimy się zmiany, o której nic nie wiemy, nie wiemy czy zmiana zaprowadzi nas do czegoś lepszego, a jeśli gorszego, to co wówczas? Ale pewne jest to, że możemy i powinniśmy – wspólnie – coś próbować z tym zrobić.

Las but not least – zastanawia mnie fakt, czy obserwacje, jakich dokonała autorka, mogą mieć jakikolwiek związek z jej orientacją psychoseksualną (kilkakrotnie wspomina o tym iż jest lesbijką). Czy homoseksualna orientacja, tożsamość, mogły mieć wpływ nie tylko na rodzaj i jakość obserwacji, ale także na samą decyzję o wejście w rolę mężczyzny?
Yga Kostrzewa
Data publikacji w portalu: 2008-01-21
Norah Vincent „Mężczyzna od podstaw. Podróż pewnej kobiety do świata mężczyzn i z powrotem”, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2006
Podoba Ci się? Możesz to skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

ANGEL2008-10-03 16:43
ciekawe czemu zadna les jeszcze tego nie skomentowala...czyzby slowa mezczyzna juz zamykalo wasz "oko" na temat...to jest takiego w nich ze sie boiieie???ja nie uwazam zeby byli interesujacy..ale..nie mozna wymazywac ich ze swojego zycia totalnie!BRACIA,OJCOWIE.PRZYJACIELE...nie macie ich???


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

Artykuły zoologiczne na Ceneo

WYSZUKIWARKA


KSIĘGARNIA DLA LESBIJEK

Dzięki współpracy z kilkoma księgarniami oraz porównywarką cen Nokaut.pl mamy katalog kilkudziesięciu tysięcy książek i możemy pokazać ceny i miejsca gdzie możesz kupić książki najtaniej.

Nasza specjalność to oczywiście wybór literatury o tematyce LGBTQ i feminizmu.

Korzystaj, oceniaj, zaznaczaj książki, które chcesz przeczytać, komentuj. A już wkrótce zobaczysz zestawienia i porównania jakich nigdzie indziej nie znajdziesz.

NAPISZ DO NAS

Jeśli przeczytałaś książkę, która Cię poruszyła, podziel się wrażeniami. To nie musi byc profesjonalna recenzja. Takie możemy przeczytać w gazetach i na innych portalach. Może być nawet parę zdań, byle subiektywnie.

Zaprzaszam też do przesyłania wszelkich uwag, pomysłów, sugestii. Ty też możesz współtworzyć ten dział:)

Napisz do nas: info@kobiety-kobietom.com

FACEBOOK

Zapraszamy na nasz profil Facebook
Artykuły zoologiczne na Ceneo
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2024