Orzeczenie sądu: słowo "pedał" narusza dobra osobiste

Sąd Apelacyjny w Szczecinie orzekł, że Anna Szmit nazywając "pedałem" swojego sąsiada Ryszarda Giersza, naruszyła jego dobra osobiste. Sąd zgodził się na ujawnienie danych obu stron.
O sprawie i orzeczeniu sądu pierwszej instancji pisałyśmy już wcześniej. Ryszard Giersz z Wolina w lutym 2009 r. pozwał swoją sąsiadkę za to, że nazywała go "pedałem" i mówiła m.in. o nim i jego partnerze "pedał sprowadził sobie pedała". Wygrał już w dwóch instancjach.

Sąd obniżył wysokość zadośćuczynienia, które kobieta miała zapłacić Gierszowi z 15 tys. zł do 5 tys. zł. Wyrok sądu jest prawomocny. Przysługuje od niego skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.

Anna Szmit wnioskowała o powołanie biegłego językoznawcy, który miałby się ustosunkować do charakteru słowa "pedał". Sąd uznał, że nie ma potrzeby zasięgania opinii w tej materii. Powołał się na badania CBOS sprzed kilku lat, w których większość respondentów wśród obelżywych słów na pierwszym miejscu stawiało właśnie słowo "pedał".

Zdaniem sądu, w przypadku używania słów wulgarnych, czy obraźliwych istotny jest kontekst, w jakim są one wypowiadane i odbiór w środowisku. Nie ulega wątpliwości, że pozwana używała tego słowa, by naruszyć dobra swojego sąsiada, podkreśliła sędzia Sądu Apelacyjnego, Wiesława Kaźmierska.
ab/PAP
Data publikacji w portalu: 2010-02-05
Więcej o sprawie i materiał video:
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

ankos2010-02-07 16:40
I bardzo dobrze. To co myśli może zachować dla siebie i nikogo to nie obchodzi. Ale należy uważać co i do kogo się mówi ZAWSZE. Brawa dla sądu!!!!

Julia552010-02-09 16:48
Brawo dla Sądu. Tylko prostacy i prymitywni interesują się kto z kim śpi i używają ubliżających określeń.

frogi2010-02-25 08:56
Zdeczka tendencyjnie (ale to podobno teraz jest w modzie ;) ) napisany artykuł. Jak byk stoi nawet w podanym linku, że „Zdaniem sądu, brak jest jednak jednoznacznych ustaleń, że pozwana używała słów obraźliwych z przyczyn homofobicznych. Powodem był raczej wcześniejszy zatarg pomiędzy rodzinami.” Wprost z tego wynika, że Sąd w niebanalny sposób odciął się od rozstrzygania wątku homofobii, a skoncentrował się na materiale dowodowym pozwalającym na stwierdzenie naruszenia dóbr osobistych powoda ze zgoła innych przyczyn.


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  ZOBACZ TAKŻE  

Ostatnio komentowane:

opowiadania_erotyczne Kino
dorja To jest fajne :P opinia dodana 2020-08-31 00:16:42
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Muskając aksamit - Waters Sarah
Czytałam i później widziałam film BBC. Polecam obie wersje, a na deser \" Złodziejkę\" \r\nFantastyczne...
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020