Siatkówka? Z przyjemnością!

2011-03-08 - 2999-01-01
Środa, kilkanaście minut przed dwudziestą, ul. Braci Załuskich 1. Pierwsza zazwyczaj jest Pani Trener. Tak, tak tytułowana wielkimi literami. Zawsze punktualna, przygotowana, z zeszytem na okładce którego zdjęcie naszych „złotek”, niekiedy wyposażona w trenerski atrybut - gwizdek.


Z minuty na minutę w szatni jest coraz tłoczniej. Przyjeżdżają zawodniczki z Pragi, Ochoty, Mokotowa. Każda z własnej i nieprzymuszonej woli, wiele już 3 rok. Bo historia DIGI TEAM - kobiecej drużyny entuzjastek siatkówki - rozpoczyna się w sierpniu 2007 roku od ogłoszenia na  branżowym portalu Kobiety Kobietom. Autorką jest dziewczyna, która uczestniczyła wówczas w europejskim zjeździe homo-sportowców - EuroGames w Antwerpii. Na anons odpowiadają trzy wielbicielki tej dyscypliny. Zaczynają grać jeszcze bezimiennie, dla przyjemności jaką daje wysiłek fizyczny, ale doceniają także walory towarzyskie tych spotkań. Tak jest do dziś, bowiem to, że każda, która pojawia się na treningu lubi siatkówkę, to oczywiste, ale to, że nie każda ma doskonałe umiejętności, co niektórych może dziwić. Znamienne dla DIGI jest to, że chętnie przyjmuje adeptki dyscypliny i ma do nich mnóstwo cierpliwości. Dziewczyny mówią nawet, że zapraszają na swoje treningi nie tylko lesbijki, ale i hetero-zawodniczki bez względu na poziom gry. Choć są w drużynie dziewczyny z przeszłością ligową, to jednak tym nowym i tym wciąż uczącym się siatkówki nie dają odczuć deficytów technicznych, co nie znaczy, że przymykają oczy na niedoskonałości. W czasie meczu nie ma litości, błędy są wychwytywane i nagradzane dobrą radą: ”zamknij dłoń”, „niżej na nogach”. Najbardziej kuriozalne błędy nagradzane są rozmową w cztery oczy z Panią Trener, a że na środku boiska, to oczywiście nie o randce mowa, choć niejedna o tym marzy.

NA ŚWIATOWYCH ARENACH
Do dziś w drużynie grają dwie zawodniczki z pierwszego naboru. Przez drużynę przewinęło się mnóstwo dziewczyn z większym bądź mniejszym zapałem. Turniejowy i treningowy trzon stanowi 12 ambitnych zawodniczek. Widać to po osiągnięciach DIGI TEAM. Pierwszym międzynarodowym testem poziomu gry była konfrontacja z drużynami na EuroGames w Barcelonie w 2008 r. Dziewczyny wróciły ze srebrnym medalem na poziomie C. Do dziś o tym turnieju i jego oprawie mówią z entuzjazmem, gdyż było to niezwykłe, sportowe i kulturalne wydarzenie dla całego miasta.
Udział w kolejnych branżowych turniejach zagranicznych sprawił, że DIGI TEAM jest już rozpoznawalną w środowisku drużyną. Dziewczyny co roku wyjeżdżają do Berlina na turniej GOLDELSEN-CUP, grają na mistrzostwach EuroGames organizowanych przez EGLSF (European Gay and Lesbian Sport Federation) i OutGames organizowanych przez GLISA (Gay and Lesbian International Sport Association).

TURNIEJ EULEVOTO
Wygląda jednak na to, że najważniejszy dla DIGI TEAM będzie turniej ochrzczony nazwą Eulevoto (EUropean LEsbian VOlley TOurnament). Jego historia zaczyna się w 1989 roku, kiedy to grupa siatkarek z Berlina decyduje się na organizację europejskiego turnieju siatkówki lesbijek.

Dwadzieścia lat później, piękna przygoda trwa nadal! Turniej ten ma wyjątkowy charakter, w porównaniu do tradycyjnych międzynarodowych turniejów gejów i lesbijek, ponieważ jest organizowany co roku w innym mieście przez wybrany klub i mały komitet wolontariuszy. Przez dwa dni na boiskach odbywają się rozgrywki siatkarskie, gdzie zarówno doświadczone, jak i początkujące zawodniczki rywalizują na różnych poziomach i aktywnie uczestniczą w jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych roku.

Gospodarzami tego turnieju były dotychczas takie miasta jak: Amsterdam, Barcelona, Berlin, Hamburg, Kopenhaga, Londyn, Leuven, Monachium, Paryż i Wiedeń, a nawet daleki Reykjavik.
W roku 2004 w Amsterdamie uczestniczyły w turnieju aż 74 zespoły od Finlandii przez Wielką Brytanię, Belgię, Danię, Niemcy, Austrię, Francję, Włochy po Hiszpanie.

DIGI TEAM spróbowały sił na tych największych kobiecych rozgrywkach siatkarskich w Europie
w ubiegłym roku w Groeningen w Holandii. I ten turniej jest dla drużyny znamienny, gdyż jedna z zawodniczek zaczyna myśleć o organizacji tych zawodów w Warszawie. Dzięki wytrwałości ucieleśnia swoje marzenia, bowiem między 22 a 25 kwietnia tego roku w Warszawie odbędzie się – po raz pierwszy w tej części Europy Środkowo-Wschodniej – lesbijski turniej piłki siatkowej. Pracowitość inicjatorki pomysłu i jej wielka wytrwałość owocują. Udział w turnieju zadeklarowało 25 drużyn, najwięcej, bo 12 z Niemiec, ale do Warszawy zjadą też Holenderki, Angielki i Belgijki. Polskę reprezentować będzie 5 drużyn, z Warszawy, Wrocławia i Krakowa. DIGI wystawiają dwa składy: na najwyższym i najniższym poziomie.
Dziewczyny z drużyny chciałyby, aby zjazd ok. 200 lesbijek w szczególnym dla większości Polaków świątecznym czasie, odbył się w wiosennie zazielenionej, bez korków Warszawie, w spokojnej i serdecznej atmosferze. Choć emocje, nie tylko sportowe, wpisane są w program turnieju. Na jego finał tradycyjnie odbywa się wielka impreza, po której zostają dobre wspomnienia i znajomości. Jak to z takimi imprezami bywa mogą w nich uczestniczyć nie tylko siatkarki.

SZYBKI AWANS
Ale zanim odbędzie się wspomniany turniej, dziewczyny już trzeci raz wystartują w Białołęckiej Lidze Siatkówki Kobiet, to obecnie największe amatorskie rozgrywki żeńskiej siatkówki w Warszawie.

W zakończonej w lutym edycji jesienno-zimowej dziewczyny zajęły pierwsze miejsce w grupie
i awansowały do I ligi. Uważają to swój duży sukces, mimo, że dla jednych siatkówka jest zabawą, a dla drugich ambitną formą spędzania wolnego czasu. Inne przychodzą na treningi dla higieny psychicznej, drugie po to, żeby utrzymać linie. Twierdzą, że niewątpliwie łączy je ulubiona dyscyplina, ale i wzajemna sympatia. Bo przecież gdyby jej nie było, to nie osiągałyby w tak krótkim czasie tylu sukcesów, ale też nie spotkałyby się niekiedy nawet cztery razy w tygodniu. Myli się ten, kto myśli teraz, że tak dużo trenują. Grają w środy i soboty, ale wspólnie spędzają też weekendowe wieczory w klubach.

MIEJSCA NA BOISKU JEST DUŻO
Mówią, że są drużyną z dużymi pokładami cierpliwości i poczuciem humoru. Liczą, że ten artykuł sprawi, że z zimowego letargu obudzę się sympatyczki siatkówki, które kiedyś grały w siatkówkę i będą chciały dołączyć do DIGI TEAM. Treningi w środy odbywają się na Żoliborzu, hala przy szkole ul. Braci Załuskich 1 o godz. 20-ej, w soboty o 15-ej w sali AZS PW przy Rondzie Jazy Polskiej.
A o poczuciu humoru drużyny świadczy konkurs jaki proponują czytelniczkom artykułu:
„Napiszcie w 10 (nie więcej) zdaniach co oznacza według Was nazwa DIGI TEAM. Autorki najciekawszych historyjek nagrodzone zostaną dwuosobowymi wejściówkami na imprezę wieńczącą Wielkanocny Turniej Piłki Siatkowej Kobiet, która odbędzie się 24 kwietnia w Klubie Capitol. Swoje propozycje przysyłajcie na adres digiteam@o2.pl do końca marca. Ogłoszenie wyników i nagrodzonych historii opublikujemy w pierwszym tygodniu kwietnia. Tam też pojawi się prawdziwa opowieść o pochodzeniu nazwy drużyny. Tymczasem do zobaczenia na treningu!
Dziewczyny z DIGI TEAM :)
W związku z organizacją turnieju EULEVOTO (22-25 kwietnia 2011) poszukiwane są:
 • wolontariuszki, które pomogłyby w trakcie turnieju przy cateringu i sprawach organizacyjnych
 • osoby, które mogłyby gościć w swoim domu jedną lub kilka siatkarek, jest to tradycją tego turnieju, w Polsce jest ona mniej znana i praktykowana. Jeśli ktoś ma ochotę na nowe znajomości, wolną sofę lub miejsce na podłodze na materac, jest w stanie podać zagranicznym zawodniczkom śniadanie w sobotę i niedzielę, to proszony jest o kontakt mailowy: digiteam@o2.pl.
 • Podoba Ci się wydarzenie? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
  Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
  Zaloguj się, aby zagłosować!
  OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

  volley2011-04-04 11:28
  Digi Team?Coś mi ta nazwa mówi...Czy nie grałyśmy przeciw sobie w Manifowym Turnieju pIłkarskim w Warszawie?

  dbnull2011-04-06 09:51
  oczywiście, że grałyśmy i dziękujemy za świetną zabawę :) pozdrowienia dla Śląskich Krupnioków od siatkarek :)


  Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

  Zaloguj się

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

  Witaj, Zaloguj się

  DODAJ ZAPROSZENIE

  Organizujesz imprezę? Wiesz coś o ciekawym wydarzeniu? Opublikuj to na naszej stronie! - dodaj wydarzenie

  Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
  A może chciałabyś opublikować swój tekst?
  - Napisz do nas!

  FACEBOOK

  Zapraszamy na nasz profil Facebook
  © KOBIETY KOBIETOM 2001-2022